fbpx
WordPress

WordPress LiteSpeed Cache Kurulumu ve Ayarları

Cache kelimesini basitçe özetlemek gerekirse Türkçe’de önbellek anlamına gelmektedir. Bu önbellekleme sistemi internet siteleri için çok önemlidir. Sitenize ilk giren bir ziyaretçi için sayfa yüklenme süresi 2 saniye sürdüğünü varsayarsa.

LiteSpeed Cache Nedir?

WordPress için LiteSpeed ​​Cache (LSCWP), kişiselleştirilmiş bir sunucu düzeyinde önbellekleme özelliklerini içeren mükemmel bir WordPress Hızlandırma eklentisidir.

Doğru LiteSpeed Cache Ayarları sayesinde bu süreyi 1 saniyeye kadar düşürebilirsiniz. Bu rehberimizde sizlere WordPress için popüler olan LiteSpeed Cache eklentisinin kurulumu ve ayarları hakkında bilgi vereceğim ayrıca CloudFlare entegrasyonunu gerçekleştireceğiz. Kuşadası Web Tasarım ve SEO için olmazsa olmazlardan biri sayfa yüklenme hızıdır!

LiteSpeed Cache Kurulumu ve Ayarları!

Eklentiler > Yeni ekle dedikten sonra arama kutucuğunda “LiteSpeed” kelimesini aratın ve eklentiyi yükleyip etkinleştirin.

WordPress LiteSpeed Cache kurulumu

Daha WordPress panelinde sol tarafta yer alan “LiteSpeed Cache” simgesine tıkladıktan sonra çıkan sayfada sağ üstte yer alan “Show Advanced Options” butonuna tıklayın.

LiteSpeed Cache – General Sekmesi Ayarları

LiteSpeed Cache kurulumu ve ayarları

Enable LiteSpeed Cache seçeneğini Enable olarak seçin.

LiteSpeed Cache – Cache Sekmesi Ayarları

LiteSpeed Cache - Cache

Bu sekmede bulabileceğiniz tüm seçenekleri “ON” olarak etkinleştirin.

LiteSpeed Cache – Purge Sekmesi Ayarları

LiteSpeed Cache Purge sekmesi ayarları

Purge sekmesi; WordPress’te yapacağınız tema güncellemeleri, eklenti güncellemeleri ve WordPress Core güncellemelerinden sonra seçtiğiniz sayfaların önbelleğinin otomatik olarak temizlenip temizlenmemesini ayarlayacağınız sekmedir. Ben tüm sayfaları seçmenizi öneririm.

LiteSpeed Cache – Optimize, Tuning, Media Sekmeleri İçin Ayarlar

Bu sekmede ise CSS Minify, JS Minify, HTML Minify ve benzeri ayarlar yer almaktadır. Bu ayarlar etkinleştirildiği taktirde web site hızınızı büyük bir oranda artırmaktadır. Hepsini etkinleştirin.

Burada yapacağınız ayarlar daha sonra web sitenizde ki bazı fonksiyonların çalışmamasına neden olabilmektedir. Bu yüzden ilk başta anlattığım şekilde tüm özellikleri aktifleştirin. Daha sonra baktınız herhangi bir fonksiyon çalışmıyor ve bu fonksiyon sitenizin işlevselliği için çok önemli ise açık olan özellikler arasından tek tek kapatıp bulmalısınız. Hangi özelliğin bu sorunu yarattığını tam olarak tespit edip sadece o özelliği kapatmak site hızınız için çok önemlidir.

LiteSpeed Cache ve CloudFlare Entegrasyonu!

Öncelikle CloudFlare hesap açımını SSL Nertifikası Nedir? konulu yazımızda anlattık. Bu yazıda hesap açımı dahil CloudFlare ve site entegrasyonu bulunmaktadır.

CloudFlare’yi sitenize entegre ettikten sonra CloudFlare panelinizden sitenizin üstüne tıklayın ve en alta inin. Orada “Get your API key” seçeneğine tıklayın. Daha sonra yukarıda 3 sekme var gördüğünüz gibi bu sekmelerden “API Tokens” sekmesine tıklayın ve aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi sayfanın aşağısında “Global API key” bulunmakta. Global API key seçeneğinin sağ tarafındaki “View” butonuna bastıktan sonra sizden şifrenizi girmenizi isteyecek girdikten sonra; şifrenizi kopyalayın dursun kenarda.

CloudFlare Global API Key

LiteSpeed Cache – CDN Sekmesi ile CloudFlare Entegrasyonu

Bu sekmede WordPress için kullanacağınız Cache eklentisinin CloudFlare CDN servisi ile tamamen etkileşimli bir şekilde çalışabilmesi için ayarlarımızı yapacağız. Yukarıda ki bölüm aracılığıyla aldığınız “Global API key” kodunu aşağıda ki resimde yer alan yere yapıştırın. Mail ve Domain kutucuklarını doldurun. Enable CDN ve CloudFlare API seçeneklerini etkinleştirdikten sonra Save Changes butonuna basarak ayarları kaydedin.

CloudFlare CDN etkinleştirme
LiteSpeed Cache eklentisine CloudFlare entegrasyonu

Bu işlemler sonrasında başarılı bir şekilde LiteSpeed Cache kurulumunu ve ayarlarını yapıp CloudFlare CDN servisi ile ilişkilendirmesini gerçekleştirmiş olduk. Herhangi bir sayfa değişikliğinin hemen gerçekleşmesini istiyorsanız, artık önbelleği el ile temizlemeniz gerekecek.

Önbelleği temizlemek için WordPress panelinizin üst kısmında yer alan, LiteSpeed Cache eklentisinin üzerine fareniz ile gelerek “Purge All” seçeneğine tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu