fbpx
Web Tasarım

Web Tasarım’da W3C Standartları Nelerdir?

World Wide Web Consortium, 1 Ekim 1994’te Dijital Ağ’ın mucidi Tim Berners-Lee tarafından kurulmuştur. Bu örgütün amacı uluslararası ağ gezintisindeki standartları belirlemektir.

Kurulduğu günden bu yana gerek topluluğu, gerek ekibi sayesinde bu gün girdiğiniz internet sitelerinin bu halde güzel ve şık olmasının sebebi olmuştur W3C.

Web Tasarım'da W3C Standartları Nedir?

W3C topluluğunun asıl amacı; internet kullanıcılarına her zaman var olduğundan daha çok iyi bir deneyim yaşatmaktır. Örneğin bu gün ziyaret ettiğiniz benzer web siteleri ile 5 yıl önceki web site görünümleri bir değildir. Bu emin olunki W3C standartları sayesinde gerçekleşiyor.

W3C Standartları Nelerdir?

  • Web Tasarımı ve Uygulamaları

HTML, CSS, JavaScript… ve daha fazlasını içermektedir. Bildiğiniz üzere Web Tasarım‘ın temeli HTML ve CSS dillerinden oluşmaktadır. Grafik bölümünde W3C örgütü SVG ve PNG formatlarını benimsemektedir. Konu videoya gelince tabii ki HTML5.

  • Duyarlı Cihaz Ağı

W3C standartları sayesinde bir internet sitesine hangi cihazdan girilmiş? Girilen cihazın konumu nerede? Cihazın tipik özellikleri nedir? Bu tür gibi akla gelen sorular belirlenebilmektedir. Google arama motorunda illa ki sesli arama yapmışsınızdır. İşte bu gün parmaklarınızı klavyede yormadan sadece konuşarak arama yapabiliyorsanız W3C standartları sayesinde…

  • Web Mimarı

HTTP, HTTPS aklınıza gelebilecek URL ile ilgili her şeyin güvenli ve kullanıcı deneyimine özenli olması yine W3C topluluğu sayesinde…

  • Anlamsal Ağ

W3C topluluğunun bu standartı ise insanların ağ içinde güvenli arama yapma, bilgilerini depolama ve veri işleme kurallarını benimsemesine yol açıyor.

  • XML Teknolojisi

XML dilini genelde günümüzde site haritalarında görürsünüz. İşte yapay zeka ile çalışan bir birime en açık şekilde bildirge yapabilmenizi sağlayan yine W3C topluluğudur.

  • Hizmet Ağı

Bu standart birazda güvenlik ile ilgili. Bir verinin karşı tarafa giderken kimliğin doğrulandırma zorunluluğu sayesinde dolandırıcılık azalmıştır. Bu işlemin altyapısına indiğimizde ise yine XML şifreleme ve XML imza tekniğini görebiliriz.

  • TARAYICILAR VE YAZMA ARAÇLARI

W3C topluluğu bu standartında demek istediği şey; etrafınızda gördüğünüz her cihazdan Dijital Ağ’a erişin ve geliştirin. Burada geliştirmekten kasıt; bir programcı veya tasarımcı olmayabilirsiniz. W3C için internete bağlanmanız yeterlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu