fbpx
Web Tasarım

Web Tasarım Yaptırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İşte işinize yarar Web Tasarım hususları!

Artık yıl 2019. Bir çok işletme sahibi ve pazarlama uzmanları; bir web sitesi oluşturmak veya var olan web sitesinin tasarımlarını yenileme gibi bir düşünceleri vardır. Çünkü günümüzde web siteleri özellikle ilk önce mobil odaklı olmalıdır, bu hususu göz önünde bulundurduğumuzda da; bundan 7 yıl önce ki bir Kuşadası Web Tasarım şuan ki mobil cihazlar da düzgün çalışmayabilir.

Web Tasarım Yaptırırken Dikkat Etmeniz Gerekenler!

1- Web Site Optimizasyonunu Düşünün!

Sayfa açılış süresi bir arama motoru sıralama kriteridir. Web Tasarım olarak; temiz ve sade kodlanmalıdır. Bunun dışında web barındırma hizmetinizde günümüz sayfa açılış süresine hitap etmelidir.

2- Düz Tasarım İle Ziyaretçilerinize Hitap Edin!

Özellikle kurumsal bir web sitesi oluştururken; tasarımınızın sade ve şık olmasına özen gösterin.

3- Sayfa Görünümünüz Estetik Dursun!

Günümüz de bir binanın inşasına bakacak olursak; pencereler, balkonlar hepsi bir birine ait bir estetik parçası değil mi? En ufak bi hizalama hatası olsa; 3. kişi için bir ön yargı oluşturacaktır. Sitenizin elementleri görüntü açısından bir birine hizalanmalı, düzgün bloklar oluşturulmalıdır. Siteniz de “Güvenli Değil” ibaresi olmasın. Bakınız; SSL Sertifikası Nedir?

4- Ziyaretçilerinize Ana Sayfa’nızda Kısaca Kendinizi Tanıtın ve Sitenizin Diğer Bölümlerine Teşvik Edin!

Ana sayfanıza çok fazla metin veya bilgi yüklemeyin; kısaca yaptığınız işlerden bahsedin, kendinizi/kuruluşunuzu tanıtın.

5- Modayı Takip Edin!

Özellikle günümüzde çok yaygın olan materyal renkleri kullanın.

6- Kullanıcı Deneyimine Büyük Önem Gösterin!

Web Tasarım’ınız; en son kullanıcıya bile hitap edebilmeli ve web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar yine sitenizin tüm bilgi içeren bölümlerine ulaşabilmelidirler.

7- Basit ve Yararlı Navigasyon Kullanın!

Özellikle mobil kullanıcılar günden güne arttığı için; sitenizin mobil versiyonun da yapışkan bir menü kullanabilirsiniz. Bu yapışkan menü ziyaretçileriniz mobil cihazda iken istediği an istediği sayfaya gidebilmesini sağlar.

8- İletişimi Her Zaman Sağlayın!

Gerek sitenizin alt bölümü olsun gerek yapışkan butonlar sayesinde; ziyaretçilerinizin her an size ulaşmak istiyeceklerini düşünüp hızlı ve kolay bir şekilde size ulaşmalarını sağlayın.

9- Sosyal Ağ Paylaşım Araçlarını Kullanın!

Ziyaretçileriniz, yararlı bulduğu içerikleri kendi sosyal medya platformlarında paylaşmak isteyebilir. Tabii ki bu butonlara gerek duymadan da yapılabilecek olan bir işlem. Ama bu butonlar sayesinde işlerini kolaylaştırmış olursunuz ve sevgi kazanırsınız. Unutmayın ki; sosyal medya platformlarında bulunmak bir “Arama Motoru Optimizasyon” kriteridir.

10- Açılır Pencereleri veya Açılır Elementleri Yok Edin veya En Aza İndirin!

Sayfa açılırken değil de, sayfa kapatılırken kullanıcılara bir popup gönderebilirsiniz. Ama emin olun ki temiz bir sayfa kullanıcılarınız için bir adım öndedir.

11- Ziyaretçilerinizin Aklında Oluşabilecek Sorulara Hemen Çözüm Üretebilecek Stratejiler Geliştirin!

Sadece web sitenizin iletişim bölümüne telefon numaranızı, mailizi adresinizi vb. eklemek yetmeyebilir. Bazı zamanlarda kullanıcılar sizlerle yazışarak soru sormayı tercih edebilir, bu yüzden de web sayfanızın sol alt tarafına veya sağ alt tarafına bir canlı konuşma butonu ekleyin!

12- Ziyaretçilerinizin Yeniliklerden Haberdar Olması İçin Çalışın!

Bunun için Feedburner, Mailchimp gibi hazır entegrasyonları kullanarak yeni kampanyalarınızı ziyaretçilerinize mail yoluyla iletin!

Evet genel olarak bir web sitesi oluştururken tasarım açısından bilmeniz gerekenleri ele aldık. Aklınıza takılan tüm soruları iletişim bölümümüze iletebilirsiniz!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu