fbpx
Web Tasarım

Web Tasarım ve SEO

Günümüzde internet kullanımının mobil cihazlarda da yaygınlaşması ile beraber insanların büyük çoğunluğu her işlerini internet üzerinden hallediyor. Özellikle bilgi edinme, alışveriş ve bir takım işleri halletme konusunda internet oldukça yardımcı oluyor. İnternet sitelerine giren trafiğin artması, popülerliklerinin yükselmesi ile beraber web siteleri arasında ki rekabette her geçen gün daha da artıyor.  

Artan rekabetle de Kuşadası Web Tasarım ve Kuşadası SEO kavramları git gide daha çok önem kazanır hale geldi. Artık her konuda, her amaçla binlerce web sitesi bulunuyor. Bu sebeple de kendi web sitesinden ürün satılmasını isteyen, kendi web sitesinin ön plana çıkmasını isteyen site sahipleri ve webmasterlar SEO’nun büyün inceliklerine başvurmak zorunda kalıyor. 

SEO Nedir? 

SEO web dünyasında son günlerin en popüler kavramlarından birisidir. SEO İngilizce açılımı ile aslında search engine optimization demektir. Yani arama motoru optimizasyonu şeklinde Türkçe’ye çevrilir. SEO bir web sitesinin arama motorları tarafından tanınmasını ve sınıflandırılmasını sağlayan işler bütünüdür. SEO içerisine web sitesi tasarımı, anahtar kelime analizi, SEO uyumlu makale yazımı, başlık ve domain düzenlemesi, backlink çalışması, hatalı kodların giderilmesi gibi bir çok farklı işlem dahildir. Bütün bu işlemler bir bütün olarak ele alınmalıdır. Birinin diğerinden ayrılması veya eksik yapılması web sitesinin performansını direkt olarak etkileyecektir. 

Arama Motorları Nedir? 

Arama motorları, başta Google olmak üzere, web sitelerinin bir çok farklı açıdan değerlendirir ve ona göre sıralar. Bir kullanıcı herhangi bir konuda arama motorunda arama yaptığı zaman, yapay zeka bütün web sitelerini tarar. Bu tarama sonucunda en alakalı olanları belirler. Belirlediği web sitelerinden konu ile ilgili olanları alaka düzeyi, güvenilirlik katsayısı, popülerliği gibi farklı kriterlerden değerlendirir ve sıraya koyar.  

Bütün bu işlemler saniyeler içerisinde gerçekleşir. Kullanıcı bu sıralama içerisinden ilgisini çekenlere girer ve işlemini gerçekleştirir. Bütün web sitelerinin yegane amacı bu sıralamada üst sıralara yerleşmektir. Özellikle Google’da üst sıraya çıkmak elzem önem taşır. Google listeyi sayfa sayfa göstermektedir. Bu sebeple de ilk sayfada çıkmak herkesin hayalidir. 

Arama Motorları Değerlendirme Kriterleri 

Arama motorları web sitelerini farklı açılardan değerlendirir. Bu değerlendirmelerde alaka düzeyi bir yana çok alakalı olsa bile web sitelerinin listeye girememesine veya ilk sıraya çıkmasına sebep olan bir etken vardır. Bu etken web sitesinin güvenilirliğidir.  

Google web sitesinin güvenilirliğini belirlerken web sitesinin; 

 • Domain yaşı, 
 • Web tasarımının kullanım deneyimi, 
 • Kullanıcıların web sitesinde kalma süresi, 
 • Web sitesinin açılma süresi, 
 • Kullanıcıların web sitesini açması ve ayrılması arasında geçen süre, 
 • Kullanıcıların web sitesinde kaç farklı sayfaya baktığı, 
 • Web sitesinin kullanım deneyimi, 
 • Trafik yoğunluğu, gibi birçok farklı açıdan değerlendirir.  

Bu kriterlerin alt dalları incelendiğinde 100’den fazla etken sıralanabilir. Bir web sitesinin kurulumu bir örümceğin ağını oluşturması gibi incelikle işlenmelidir. Bir aşamanın veriminin düşük olması bütün projenin zayıf olmasına sebep olacaktır. Bu adeta bir zincirin en zayıf halkası gibidir. Bir zincir en fazla en zayıf halkası kadar dayanıklı olabilir. 

Web Tasarım Nedir? 

Web tasarımı bir internet sitesinin renk, font büyüklüğü, yazı karakterinden başlayarak menü stili, tasarım düzeni gibi birçok farklı ayrıntıya kadar dayanan detaylı bir işlemdir. Web tasarımı web sitesinin ana sayfa sitilini, web sitesinin kategorisini (blog, e-ticaret sitesi, şirket sitesi, fotoğraf sitesi vs. gibi) belirleyen en temel etkenlerdendir. Web sitesinin konu sayfaları, görsel biçimleri, metin düzenleri, yan sütunları, alt ve üst sütunlar ve varsa reklam düzeni gibi bir çok farklı etkende dahildir. Aynı zamanda web sitesinin kodlamasıda web tasarım işlerine dahildir.

Web Tasarım ve SEO
Web Tasarım ve SEO

 

Web Tasarım Neden SEO İçin Önemli 

Web tasarım web sitesi içerisinde birçok farklı etkene sahiptir.  

Bu etkenler arasında; 

 • Web sitesinin hızlı açılması tamamen web tasarımla ilgilidir. Web tasarım iyi inşa edilirse web sitesi hızlı açılacaktır. İnternet siteleri açılırken bir kaç saniyelik gecikmede kullanıcların %50’si web sitesini terk etmektedir. 
 • Kullanıcı deneyimi tamamen tasarım odaklı bir etkendir. Web sitesi kullanıcılar açısından göz yormayacak, hızlı kullanılabilecek ve kolay gezilebilecek şekilde tasarlanırsa kullanıcılar web sitesinde daha çok vakit geçirecektir. 
 • Web tasarımın profesyonel olması web sitesinin ciddiyetini, kullanıcıların web sitesine güvenini arttırır. 

Google üzerinden bir kullanıcı web sitesine tıkladığında kullanıcının web sitesinde geçirdiği süre hesaplanır. Geç açılması veya kullanıcının web sitesinden çabuk ayrılması gibi etkenler üzerinden web sitesine bir SEO puanı verilir. Eğer web sitesinin SEO puanı olumsuz olarak kayda geçerse Google bu web sitesini alt sıralara, daha sonra ise arka sayfalara atmaya başlar. Çünkü her zaman kullanıcılarına en iyi deneyimi sunmak ister. Bu sebeple web tasarımın çok iyi yapılması gerekmektedir. 

Web Tasarım Neye Göre Yapılmalıdır?

Bir web sitesinin tasarımını etkileyen iki ana kriter vardır. Bunlar kullanıcı deneyimleri ve web sitesinin kategorisidir. Web sitesinin tasarımı mutlaka kategorisine uygun yapılmalıdır. E-ticaret ise ürün satışına uygun, fotoğraf blogu ise ona uygun olmalıdır. Diğer bir etken olan kullanıcı deneyimi ise sitenin kullanılabilirliği ile alakalıdır. Web sitesine giren ziyaretçilerin kolaylıkla aradıklarını bulabilecekleri, memnun olacakları kullanımı kolay fakat kaliteden ödün vermeyen bir tasarım olmalıdır. Görseller ve metin düzeni kullanıcının aradığı bilgiyi bulmasına kolaylık sağlamalıdır. Ayrıca web tasarımda kesinlikle kod hatası bulunmamalıdır. Kod hatası bulunan web siteleri arama motorları tarafından güvenilir kabul edilmez. 

Web Tasarım Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Web tasarım ile SEO birbiri ile ayrılmaz bir bütündür. Bir webmasterın SEO gözetmeden web tasarım yapması düşünülemez. Yapılması halinde de telafisi olmayan sonuçlar doğurur. Profesyonel olarak tasarlanmamış bir web sitesinde SEO asla düzgün olarak işlemeyecektir. Mutlaka eksikler kalacak, bu eksikler sebebiyle Google web sitesini ilk sayfaya koymayacaktır.  

Bu sebeple web sitesinin tasarımı bir bütün olarak ele alınmalı ve uzman kişilerce gerçekleştirilmelidir. Web tasarımı yapacak olan ajansın deneyimlerine ve geçmiş projelerine bakılmalıdır. Bu projelerin Google üzerinde ki sıralamaları, günlük trafikleri incelenebilir. Bu web sitelerinin başarılı olması halinde ajansın başarılı işler gerçekleştirdiği düşünülebilir. Ayrıca proje üstlenicilerinin web sitesinin bir bütün olarak tasarlamasına da dikkat edilmeli, web sitesinin işleri bölünerek farklı yüklenicilere devredilmemelidir. 

Organik Trafiğin Önemi

Kullanıcıların web sitesine organik olarak gelmesi ve web sitesinde kendi istekleri doğrultusunda dolanması büyük önem arz eder. Google web sitesine ziyaretçilerin hangi kaynaktan geldiğini titizlikle incelemektedir. Google kullanıcılarının web sitesini aratarak bulması, bunun sonucunda ise uzun süre web sitesinde kalması Google için direkt olarak web sitesini yukarılara taşıma sebebidir.  

Fakat bunu doğru bir web tasarımı yapmadan gerçekleştirmek mümkün değildir. Kullanıcılar karmaşık ve aradığını bulmakta zorlandığı web sitelerinde uzun süre vakit geçirmek istemeyecektir. Sosyal medyadan gelen ve web sitesinde vakit geçirmeyen kullanıcılar Google için herhangi bir anlam ifade etmez. Bu sebeple göz yormayan, kolaylıkla kullanılabilen ve kullanıcı dostu hızlı bir web sitesi tasarımı olması, web sitesinin kaderini belirleyen en büyük etmenlerden birisidir. 

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Onpage seo gayet önemli bir çalışma methodu.Server side seo da yapılabilir. Web tasarımı için html+css dilleri popüler dillerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu