fbpx
Web Tasarım
Trend

Web Tasarım Nedir ve Süreç Nasıl İşler?

Grafik tasarım araçları ile oluşturulan internet sayfası tasarımlarının; bir kurumun veya ürünün tanıtılması amacıyla dijital ağ ortamına entegre edilme sürecine Web Tasarım denir.

Web Tasarım Nedir?

Dijital ortama geçmek isteyen her işletmenin internet sayfası tasarımı kendisine ait yani hiç bir şekilde diğer internet sayfalarının tasarımları ile aynı veya benzer olmamalıdır. İşletmenin veya ürün tanıtılma amacına göre Kuşadası Web Tasarım tarafından şekillendirilir.

Web Tasarımda En Önemli Unsurlar Nelerdir!

 • Hız;

Yapılan analizlere göre; 4 saniyeden daha uzun sürede açılan bir internet sitesini kullanıcılar sayfanın yüklenmesini beklemeden bile kapatıyorlar. E-Ticaret sektöründe olduğunuzu düşünürsek; site hızı bu sektör için çok ama çok önemli bir faktördür.

 • Renk;

Site ana tema renginiz kesinlikle logonuzdaki ortaya çıkan ana renk ile aynı olması önerilir. Bu kullanıcı deneyimi açısından olumlu ve estetik bir görüntü bırakır ortaya.

 • İçerik ve Görsel Öğeler;

Hedef kitleniz; ne için internet sitenizi ziyaret etmeli? Sektörünüz ile alakalı olarak grafiksel şemalar veya ilgi çekici videolar hazırlayabilirsiniz. Ama burada en önemli olan nokta, mutlaka bir Sıkça Sorulan Sorular sayfası oluşturmanız olacaktır.

 • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO);

SEO kanalı Dijital Pazarlama açısından biz Nokvi ekibi olarak önerdiğimiz en güçlü kanaldır. Bu kanal ile zirveye/üst konumlara ulaşmak ciddi bir süreç ve maddiyat gerektirse bile sadece reklam kanallarını kullanma ile karşılaştırıldığında daha iyi bir çözümdür. Google arama sonuçlarında reklamsız doğal olarak ilk sırada olsanız bile, bütçeye ve sektöre göre yazımızın aşağısında bulunan tüm dijital pazarlama kanallarının kullanılması tavsiye edilir.

 • Kullanıcı Deneyimi (UI/UX);

Sitenizden her anlamda dönüşüm elde edebilmek için kitlenizi oldukta web sitenizde tutmanız gerekir. Bu kullanıcı gerek bir ürün sayfasına götürmek olur, gerek sektörle alakalı bilgilendirme yapmak olur vb… Bu örneklerin hepsi SEO için olumlu etkidir. Bir E-Ticaret sitesinin Kullanıcı Deneyimi açısından iyileştirilmesi için örnek vermek gerekirse; bir ürünü o an bulunduğu sayfadan kullanıcıyı ayırmadan sepete ekleyebilmesi olacaktır.

Web Tasarım Süreci Nasıl İşler? Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Web Tasarım Süreci Nasıl İşler?

Dijital ortamda yer edinmek isteyen herhangi bir işletme öncelikle kendilerine bir ajans bulmalıdırlar. Web Tasarım Ajansları kendilerine başvuran müşterinin ne amaçla internet sitesi açmak istediklerini iyi kavramalıdırlar. Web Tasarım başlangıç süreci çok önemlidir. Kullanılacak teknolojilerin belirlenmesi, ana sayfa içerikleri, menüler ve daha fazlası. Bunlar ziyaretçilerin veya müşterilerin ilgisini çekebilecek ve bütün olacak şekilde oluşturulmalıdır.

  • Projenin Amacının Belirlenmesi;

Her internet sitesinin kurulmasının altında bir amaç yatar. En temel amaçlardan birisi dönüşüm elde etmek yani para kazanmaktır. Bu; bir ürünün satılması amacıyla oluşturulan ürün tanıtım sayfaları, otel rezarvasyon sitesi, emlak sitesi ve herhangi bir alanda bilgi sahibi olan bir kişinin edindiği tecrübeleri paylaşarak, reklamlar üzerinden para kazanmak için oluşturulan internet sayfası olabilir. Bir projenin başarılı olabilmesi için Web Tasarım Ajansları tarafından projenin amacı tam olarak kavranmalıdır.

 • Marka Adının Belirlenmesi;

Hemen bir örnek ile başlamak istiyorum. Örneğin Konya’da bir evden eve nakliyat yapan şirketiniz var. Alacağınız alan adı “konyaevdenevenakliyat.com” olmamalıdır. Bu bir nebze Arama Motoru Optimizasyonu için kolaylık sağlasada Marka Bilinirliliği açısından eksi bir değerdir. İnsanların aklında kalıcı kısa isimler bulunmasına özen gösterilmelidir. Marka adının belirlenmesi; projeniz için yapacağınız tüm tasarım süreçlerini etkiler.

 • Hedef Kitlenin Belirlenmesi;

Sektörünüzde hedeflediğiniz müşteriler veya ziyaretçiler hangi yaş aralığında? Satışını yapacağınız ürünleriniz; kadınlar için mi erkekler için mi? Sadece herhangi bir şehirde mi hizmet veriyorsunuz? Yada tüm Türkiye’ye veya globale mi çalışmak istiyorsunuz? İşte tüm bu sorular hedef kitlenin belirlenmesini kolaylaştırır ve tasarımsal açıdan ipuçları verir.

 • Rakiplerin İncelenmesi;

Her alanda olduğu gibi dijital ağ ortamında da rakip bulunmaktadır. Sektörünüze ait hangi rakip site daha çok satış yapıyor? Hedef kitle neden o markayı tercih ediyor?

Mevcut piyasadaki rakiplerinizin eksikliklerini tamamlamak için başlıca sorular bunlardır. Bu sorular sektöre ve amacınıza göre çoğaltılmalıdır. Bulacağınız cevaplar Web Tasarım sürecini ve sonrasını doğrudan etkiler.

 • Tasarım;

Bir markanın dijitale ilk geçişinin tasarımsal açısından başlanması gereken ilk öğe logodur. Marka logosu oluşturulduktan sonra; logo içerisinde öne çıkan renk web site tasarımının ana rengi olarak kullanılabilir. Peki nedir bu ana renk? Bir yazının altında ki devamını oku butonuna tıklarken veya fare ile üstüne gelindiğinde oluşan renk, menü renkleri ve sayfadaki şablon kenarlarının renkleri, bu örnekler çoğaltılabilir.

Web Tasarım’da renkler belirlendikten sonra sırada sayfa tasarımlarını oluşturmak var. Örneğin bir firmanın ana sayfası; verdiği hizmetler veya sattığı ürünler, müşteri yorumları ve firmanın yetkinlikleri öğelerinden oluşabilir. Her sayfa için belirlenen tasarıma karar verdikten sonra sıra sayfaların oluşturulmasına gelir.

 • Kodlama;

Yine grafik tasarım araçları ile oluşturulan Web Tasarım şablonları dijital ağ da yer edinmek için belirlenen teknolojiler ile programlanmalıdırlar. Bu kodlanma süreci projenin büyüklüğüne, temeldeki yapısına ve kullanılacak olan teknolojiye göre değişiklik göstermektedir. Bu sürece örnek olarak bir süre belirtmemiz gerekirse; grafik tasarım programlarıyla oluşturulan bir firma tanıtım sitesinin şablonu ortalama iki hafta içerisinde sonlanmaktadır.

Kodlama süreci yine Web Tasarım süreci için çok önem arz etmektedir. Dijital ortamda herhangi bir işlevi yerine getirecek olan kod bloğu 100 satırda olabilir 20 satırda. İşlevi yerine getirecek kod yapısı ne kadar kısa ve öz olursa internet sitesi o kadar hızlı açılır. İnternet sayfanızı ziyaret edecek kitleler için en önemli faktör hız faktörüdür bunuda unutmayalım.

 • Tasarımın Kullanıcı Deneyimine (UI/UX) Odaklanması;

Oluşturacak internet sayfasının tüm işlevselliği, mobil cihazlar tarafında da desteklenmelidir buna mobil uyumlu tasarım denir. Sitenizi ziyaret edecek olan hedef kitlenin her zaman elinin altında bir bilgisayar olmayabilir. Bundan da öte artık internet kullanıcılarının kullandığı cihaz türü çoğunluk olarak mobile doğru gitmektedir. Bunlar yapılan analizler ile kanıtlanmıştır. Bu sonuçlar dolayısıyla kesinlikle ve kesinlikle projenin mobil odaklı olarak geliştirilmesi gerekir.

 • Oluşturulması Gerekilen Sayfalar;

Temel olarak bir internet sayfasında bulunması gereken sayfalar, Ana Sayfa, İletişim, Blog ve SSS (Sıkça Sorulan Sorular) sayfalarıdır. Bu sayfalar sayesinde; sitenizi ziyaret eden kitlenin yapmak istediği her şeyi karşılayabilirsiniz. Örneğin sitenize giren bir ziyaretçi direkt olarak size ulaşmak isteyebilir yada sektör ile alakalı kafasındaki sorulara cevap bulmak için SSS sayfasını ziyaret etmek isteyebilir. İşte tüm bu sayfalar ziyaretçiyi sitenizde tutmak ve dönüşüm almak için yapılandırılmalıdır.

Yukarıdaki paragrafta belirtilen sayfalar; en temel olarak bulunması gereken sayfalardır. Sektöre göre bu sayfaların çoğaltılmaları gerekir. Örneğin bir E-Ticaret sitesi için; ürün sayfaları, ürün kategorileri ve kullanıcı sözleşme sayfaları kesinlikle bulunmalıdır.

 • İşlevselliği Deneme;

Yapılan internet sayfası yazılımı veya web tasarım; dijital ortamda yayınlanmadan önce lokal bir ağda test edilmek için kullanılabilir. Test sürecinin amacı; site üzerinde kullanıcılar için amaçladıklarınızı sorunsuz bir şekilde yerine getirebiliyorlar mı? Buna örnek olarak; iletişim sayfasında oluşturulan formu kullanıcılar doldurup gönder butonuna bastıktan sonra mail olarak bu bilgiler size ulaşıyor mu? İşte bu ve buna benzer tüm faktörler işlevselliği kapsar ve kesinlikle başarılı bir şekilde çalışıp çalışmadığı test edilmelidir. Yapılan test sonucunda eğer bir sorun tespit edilirse bu sorunu çözmek temel amaçlarınızı bozmayacak stratejiler aranmalıdır.

 • Optimizasyon;

Her ne kadar başarılı bir şekilde kodlanmış olursa olsun, her projenin sonlanması için gereken optimizasyonların yapılması gereklidir. Bu optimizasyonlara ait bir örneği açıklayacak olursak; sayfa yüklenme hızını kısıtlayan görsellerin optimize edilmesi. Bu bölümde oluşturulan internet sayfaları dijitale geçmeden önce tüm eksiklikleri giderilir.

 • Dijitale geçiş;

İnternet sitesi için tüm altyapı işlemleri bittikten sonra, marka adına uygun bir alan adı satın alınmalıdır. Daha sonra web yazılımınızı destekleyecek ve hız açısından kullanıcıları geride bırakmayacak bir sunucu seçilip alınmalıdır. Web sitesi aktif hale getirildikten sonra ki; ilk işiniz Sosyal Medya Platformları‘na kaydolmak olmalı.

Dijital Pazarlamaya Geçiş!

Dijital Pazarlamaya Geçiş

Web Tasarım Nedir? sorusuna ve yapım aşamasındaki sürece cevap bulabildiğinizi düşünüyorum. Tabii ki dijitalleşmeye geçerken ilk öncelik olarak atılacak adım bir web sitesi oluşturmaktır. Ama bu sadece bir başlangıçtır. Markanızı tanıtmak, marka bilinirliliğinizi artırmak veya ürünlerinizi satmak amacıyla insanlara, yani hedef kitlenize ulaşmanız gereklidir. Aslında bir bakımdan Web Tasarımın Amacı dijtal pazarlama kanalları ile bir iletişime geçerek, hedef kitle ile işletmeyi bir biri ile iletişime geçirmektir.

Bu amacı gerçekleştirebileceğiniz farklı kanallar bulunmakta. Bu kanalların hepsini bir arada kullanarak amaçlarınıza/hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Ama bu olayın temelinde de maddiyat yatıyor. Bütçeye göre en uygun yatırımı yapmak için hedef kitlenizi iyice tanımalısınız. Hedef kitleniz; reklamlarınızı yapacağınız kanallar ile ne kadar ilgili? İlgili olsa bile sektörünüz ile karşılaştığında o kanal ile size geri dönüş yapacak mı? Bunlar temeldeki sorular. Hemen dijital pazarlama kanallarına göz atalım.

Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir?

 • Facebook
 • Instagram
 • LinkedIn
 • Google Ads
 • Twitter
 • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)
 • İçerik Pazarlaması
 • E-Mail Pazarlaması
 • Yeniden Pazarlamacılık

Bu verilen örneklerin sayısı oldukça çoğaltılabilir durumdadır. Çünkü çevremizde gördüğümüz her şeye reklam verebiliriz. Örneğin şehir içi ulaşım araçlarında ki televizyon ekranlarına, otobüs duraklarında ki reklam alanlarına vb.

Burada önemli olan sektörünüz için hedeflediğiniz kitle gün içinde ne yapıyor? Sektörünüz ile alakalı ürünleri veya bilgileri nereden araştırıyor önemli olan sorular bunlardır. Yapılan analizlere göre kitleye erişmek için kullanılan en iyi yöntem Google Ads kanalıdır. Ancak sektöre göre maaliyetleri çok yüksek olabiliyor. Reklam vermek yerine Arama Motoru Optimizasyonu hizmeti almak daha mantıklıdır.

Google Arama Sonuç Sayfası’na (SERP) verilen reklamlar sayesinde hedeflediğiniz kitle internet sitenize girdikten sonra sitenize ekleyebileceğiniz Facebook Piksel kodu sayesinde kitle Facebook ve Instagram sosyal medya platformlarında gezinirken reklamlarınızı tekrar görebilir. Tabii bunun için başta belirttiğim şart geçerli olmalıdır yani hedef kitle daha önce sitenize girmiş olmalıdır.

Yine aynı şekilde; Google AdSense reklamlarını bünyesinde bulunduran bir siteye aynı kullanıcı için bu sefer Google Ads kanalı ile yeniden pazarlama stratejisini planlayabilirsiniz.

Dijital pazarlama kanallarından hangisinin kullanılabileceği sektörünüze ve maaliyete göre değişiklik gösterebilir. Örneğin işletmeniz için çalışan arıyorsanız LinkedIn pazarlamasını kullanmanız ön görülür çünkü günümüzde bir çok üniversite mezunu bu kanal aracı ile iş aramaktadır.

Web Tasarım hizmeti almak için iletişim sayası bölümünden bize ulaşabilirsiniz.
nokvi.com/iletisim

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Web Tasarım ve bu sektöre giren tüm kavramları en iyi biçimde anlattık :) Değerli yorumunuz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu