fbpx
SEO

Uygulayabileceğiniz 12 Adet Geçerli SEO Tekniği

Reklamlara ayırabileceğiniz bir bütçeniz yok veya ben reklam ile değil, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ile arama motorlarında üst sıralara çıkmak istiyorum diyorsanız buyrunuz… Her yerden bir şekilde farklı teknikler duyup, görebilirsiniz ama bunu hemen uygulamak yerine; Arama Motorlarının getirdiği güncellemeleri takip ederek günümüzde bu tekniklerin hala geçerli olup olmadığını anlayabilirsiniz.

İşte 12 Adet Geçerli SEO Tekniği!

1- Alan adınızda (Domain) hedeflediğiniz anahtar kelime yer almalı!

Arama Motorları, ne kadar başlık, meta açıklamaları vb. elementleri kontrol etse de; tahmin edersiniz ki site URL yapısına da bakıyor. URL yapısının Kuşadası SEO uyumlu olması bir yana; alan adınızda anahtar kelimenin yer alması büyük katkı sağlayacaktır. Ama bu demek olmuyor ki; alan adında anahtar kelime olmayan bir site birinci sırada olamaz :)

2- Belirlediğiniz anahtar kelimeye ait eş anlamlı kelimelerede yer verin!

Belirlediğiniz anahtar kelimeye, anlam olarak en yakın yani kullanıcıların o kelime dışında en yüksek aratılabilme oranına sahip kelimeye; başlıklar, meta açıklamaları ve bunlara benzer etmenlerde yer vermelisiniz ki. X şekilde değil de Y şekilde arama yapan kullanıcılarda gönderilerinize erişebilsin.

3- Kullanıcıya kolay bir arayüz sunun!

Siteniz içerik konusunda gerçekten çok zengin ve kaliteli bir site olabilir. Ama bunlara kullanıcılar kolay yoldan ulaşamadıktan sonra ne faydası var değil mi? Ziyaretçilerinizin sitenizin herhangi bir sayfasındayken rahat rahat arama yapabilmesine istediğini bulması adına kolaylık getirin. Kuşadası Web Tasarım için iletişim sayfamızdan veya WhatsApp butonundan ulaşabilirsiniz.

4- Yazılarınız içerisinde; sitenizin başka alanlarına linkler verin!

Bu linkleme işlemini yaparken de sürekli aynı anahtar kelime üzerinde linkleme yapmayın. Birbiriyle alakalı yani birbirlerine link çıkışı vereceğiniz içerik sayısı 4-5’i geçmemelidir.

5- SSL sertifikasını mutlaka edinin!

SSL sertifikasının önemi daha çok E-Ticaret siteleri için olsa da, Arama Motorları yine de diğer siteler içinde bu elementi önemsiyor.

6- Site hızınızı oldukça kısa tutmaya çalışın!

Bu konu; sizin kullandığınız sunucuya, site yapınıza göre değişir. Ama hepsinin çözümü çalışmakta. GTmetrix ile hatalarınızı bulun ve çözümlemeye hemen vakit kaybetmeden başlayın. En önemli SEO tekniklerinden biri.

7- Sosyal Medya platformlarını iyi kullanın!

Her sosyal medya platformunda sadece hesap açıp sitenizden link çıkışı vermek yetmez. Bu konuda en iyi izleyebileceğiniz yol şudur; reklam kodlarını sitenize ekledikten sonra, sitenizi daha önceden ziyaret eden kullanıcıların önüne tekrar reklam çıkararak onlara belkide ürünlerinizi satabilirsiniz. Ve unutmadan sitenizde ki her yeni içeriğinizi sosyal medya platformlarında paylaşmayı unutmayın.

Bakınız; Sosyal Medya kullanıcı adları nasıl olmalıdır?

8- Uzun içerik kraldır!

Zengin içeriğin sıralamalarda öne geçeceği daha önceden de defalarca kanıtlanmıştır ve hala günümüzde de geçerlidir. Zengin içerikten kastım; sadece yazı değil arkadaşlar. Yazılarınızın yanın da; video, slayt vb. elementlere yer vermelisiniz. En önemli SEO tekniklerinden biri.

9- Ziyaretçilerinizden görüşlerini alabilmek ve onlara zaman geçirtmek için elinizden geleni yapın!

Arama Motorları, genel olarak bir içeriğin yararlı olup olmadığını; siteyi ziyaret eden kullanıcıların geçirdiği süre zarfından ve yine bu kullanıcıların yorumlarından anlayabilmektedir. Siteniz üzerinde kesinlikle ve kesinlikle kullanıcıların yorum yapabilmesini engellemeyin.

10- Yeni bir projeye adım atmadan önce mutlaka bir SEO uzmanı ile anlaşın!

Gerek tasarımınız, gerek kategori meta açıklamaları gibi elementler, büyük bir kitleniz oluşuncaya kadar; sitenizin ilk açılışından itibaren sabit kalmalıdır.

11- Görsellerinizde mutlaka “ALT” etiketi kullanmayı unutmayın ve görsellerinizin adlarını düzenleyin!

Görsellerde “alt” etiketini boş bırakmayıp doldurmanız; Arama Motorlarının o görselin ne hakkında olduğunu anlamasını kolaylaştırır. Ek olarak kullanacağınız resmin dosya adını yazınızın başlığını baz alarak; kelime arasında ki boşluklar yerine “-” koyup türkçe karakter olmayacak şekilde adlandırın. Örnekte gördüğünüz gibi;

Konu başlığı: 2019’da uygulayabileceğiniz 12 adet geçerli SEO tekniği!

Dosya adı: 2019da-uygulayabileceginiz-12-adet-gecerli-seo-teknigi.jpg

12- Site adreslerinizi düzenleyin!

Nedir bu site adresleri? Hemen açıklıyayım. Bilirsiniz ki sitenizin “www”, “www” olmayan ve “https”, “http” bağlantı çeşitleri var. Bunların her birini Arama Motorları araçlarına ekleyin ve hangisini sabit kullanıyorsanız belirtin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu