fbpx
Web Tasarım

Profesyonel Web Site Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Profesyonel bir web sitesi kurulurken; hazır site diye tabir ettiğimiz hazır şablonlar ile oluşturulması veya baştan kodlanması çok önemli bir faktör değildir. Önemli olan tek faktör tüm altyapı hazırlandıktan sonra yani web sitesi yayınlandığında hedeflenen ziyaretçiye hitap edebilmesidir.

Profesyonel Bir Web Site Tasarımı Nasıl Olmalı?

Arama Motorları Açısından ve Kullanıcı Deneyimi Açısından Profesyonel Web Tasarım için Olması Gerekenler!

 • Arama Sonuç Sayfası’nda yapılan tıklama ile birlikte veya direkt olarak adres çubuğuna girilen site adresi ile birlikte 4 saniyeden uzun bir sürede açılan internet sayfaları, ziyaretçilerde büyük bir olumsuzluk oluşturmaktadır. Yapılan analizlere göre 4 saniyeden uzun sürede açılan web sayfalarının ziyaretçiler tarafından terkedilme oranı %80’dir. Google PageSpeed ürününü ve GTmetrix sayfasını ziyaret ederek; web sitenizin hız açısından olumsuz yönlerini görebilirsiniz. Yine yapılan araştırmalara göre; hızlı açılan bir internet sitesinde ziyaretçilerin hemen çıkma oranları çok çok düşüktür. Bakınız; Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) Nedir?
 • Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO uyumlu olmalıdır. Gereksiz, ziyaretçiler için bilgilendirici olmayan veya ilgi çekici olmayan sayfalar kesinlikle indekslenmemelidir.
 • Mutlaka ve mutlaka web sitenizde bir Site Haritası bulunmalıdır. Site Haritası derken; iki çeşidi bulunmaktadır. Birincisi Arama Motorları tarafından okunabilr olan “sitemap.xml” dosyası, ikinci olarak ziyaretçiler için hazırlanan dolaşım menüleri veya tüm siteyi kategorilendiren bir sayfa.
 • Web siteniz hangi sektörde olursa olsun mutlaka ve mutlaka Breadcrumb kullanın. Breadcrumb, ziyaretçilerinize o an nerede olduğunu gösteren bir söz dizimidir. Örneğin; “Nokvi > Web Tasarım > Web Tasarım Nedir?” Ziyaretçiler bu söz diziminden nerede olduklarını anlarlar ve isterler ise bulundukları sayfanın kategorisindeki diğer içeriklere göz atabilirler.
 • Yine sektör farketmeksizin; SSS yani “Sıkça Sorulan Sorular” sayfası mutlaka bulunmalı. Bu sayfayı ziyaret eden ziyaretçiler sektörünüz ile alakalı düşündüğü tüm sorulara cevap bulabilmeli.
 • Ziyaretçilerinize ulaşılabilirlik yaratın. İletişim kanallarınızı bulunduran bir iletişim sayfası hazırlayın.
 • Ziyaretçilerinize tartışma için ortam hazırlayın. Kesinlikle ve kesinlikle sayfalarınız için yorum yapabilme özelliği bulundurun. Bu özelliği bulundururken; ziyaretçileriniz üye olmadan yorum yapabilsinler.
 • Profesyonel Bir Web Sitesi için kesinlikle Web Tasarım‘ınız mobil uyumlu olmalıdır. Yani web sitesinin masasüstü versiyonunda ne yapılabiliyorsa mobil tarafında da ziyaretçiler sorunsuz bu işlemleri gerçekleştirebilmelidirler. Bu faktör için en iyi örnek; Bir E-Ticaret sitesinin mobil varyasyonunda ürünleri sepete eklemek için başka bir sayfaya yönlendirilmeden o anki sayfada işlemin gerçekleştirilmesidir.
 • Ziyaretçiler veya hedeflenen kitleniz; anlık iletişimi önemseyen kullanıcılar ise sitenize canlı sohbet sistemi ekleyebilirsiniz.
 • Alan adınız uzun ve akılda kalmayacak şekilde olmamalıdır. İlgi çekici ve marka olabilecek alan adları maksimum 8 karakterden oluşmaktadır. Bakınız; “nokvi.com”, “twitter.com”, “facebook.com”
 • Site içerisindeki tüm link yapılarınız akılda kalıcı olmalıdır.
 • Kurumsal bir web sitelerinde kesinlikle ve kesinlikle reklam bulunmamalıdır. Bakınız; Kurumsal Web Site Tasarımı Nedir? Nasıl Olmalı?
 • Kullanıcılar sitenize güvenebilsin. Bunun için mutlaka bir SSL sertifikası edinin. Bakınız; nokvi.com/ssl-nedir

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı