fbpx
Web Tasarım

Mobil Uyumlu Web Tasarım Nedir?

Mobil Uyumlu Web Tasarım Nedir? sorusunu kendinize sorarak, bu yazıda bulduysanız, insanların artık interneti en çok mobil cihazlardan kullandığının farkına varmışsınızdır. Duyarlı tasarımın asıl amacı çözünürlük farketmeksizin; ziyaretçilerin bilgisayarda yapabileceği tüm işlemleri diğer cihazlar üzerinden de gerçekleştirebilmesidir.

Mobil Uyumlu Web Tasarım Nedir?

Mobil Uyumlu Web Tasarım Nedir?

Masaüstü versiyonunda yapılabilecek her şeyin mobil versiyonda da yapılabilmesine Mobil Uyumlu Web Tasarım denir. Bu cümleyi sadece işlevsellik olarak düşünmeyin, estetik bir görünümde buna dahildir.

Yapılan Web Tasarım‘da, insanlar sadece yapılan tasarımın güzelliğine ve şıklığına bakmakta. Aslında yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi budur. Sadece tasarımın şıklığına ve güzelliğine bakılmamalı! Tasarımın işlevselliği ve bütün cihazlarla uyumlu olması da şıklığı kadar önemlidir.

Google Analytics verilerine göre insanlar internette bilgisayardan çok mobil cihazları kullanarak gezmekte. 21.yy teknolojisinde herkesin bir bilgisayarı olmasa da bir cep telefonu bulunmakta. İşletmeniz için yapacağınız web tasarımda buna oranla bütün cihazlara uyumlu olmalıdır. Burada kastımız sadece bilgisayar ve telefon değildir, tablet ve bunun gibi cihazlarla da uyumlu bir web siteniz bulunmalıdır.

Sadece bilgisayar üzerinde yoğunlaşmak. Müşteri çeşitliliği yapmanıza sebep olacaktır. Cep telefonu üzerinden web sitenize bağlanan müşteriyi sizden alışveriş yapmaması için zorlamak gibi bir durum. Küçük bir hesaplama yaparsak; yüz müşterinizin sekseni mobil ve tablet üzerinden bağlanmakta. Geri kalan 20 müşteriniz ise bilgisayar üzerinden bağlanmakta. Mobile desteği vermeyerek, diğer 80 müşterinizi yok saymış olursunuz. Geriye kalan  20 müşterinizin beşinin sizden hizmet almaktan vazgeçtiğini düşünün. Geriye toplamda 15 müşteriniz kalmakta. Yapılan istatistiklere göre bir işletmenin kar oranı 2000TL ise tasarım problemlerinden dolayı 200TL gibi küçük rakamlara düşmektedir.

Web Tasarım Ajansı – Nokvi olarak, sadece sanal dükkanınızı kurmuyoruz, aynı zamanda sanal dükkanınızın içerisindeki mobilyalarınızı da düzenliyoruz. Dış cephesi çok güzel bir ev düşünün fakat içerisi çok kötü bir durumda. Bu evi satın alacağınız fiyata dayalı döşeli tam istediğiniz gibi bir ev alabiliyorsunuz. Peki siz olsanız hangisini tercih edersiniz? Günümüz şartlarında rakipler yerel dükkanlardan daha çok sanal dükkanlara taşınmış durumda. Bir web sitesi olan işletmenin ise tek yapması gereken rakipsiz olmasıdır. Duyarlı Kuşadası Web Tasarım ile kalitenizi bir adım daha öne çıkarmanız mümkündür.

Oluşturmuş olduğumuz bütün tasarılarımız duyarlı tasarım kategorisinde yer almaktadır. Bizlerden Duyarlı tasarımı özellikle istemenize gerek yoktur. Sizler için her zaman özel olanı bulmak bizlerin görevidir. Web tasarım hizmetlerinde de sizleri her zaman bir basamak daha yukarı çıkarmayı amaçlıyoruz. Duyarlı tasarımda ön plana çıkmak sizler için çok daha kolay olacaktır. Oluşturulan projenin başlangıç aşamasından, tasarlanma aşamasına kadar müşterilerimizi her daim bilgilendiriyoruz.

Arama Motoru Optimizasyonu İçin Mobil Uyumlu sitenin Önemi!

İnternet kullanıcıları ve potansiyel müşterileriniz aradıkları içeriklere bir an önce ve hızlı bir şekilde ulaşmak ister. Mobil uyumsuzluğu yani sadece bilgisayardan işlevi olan ve mobil hızı yavaş olan internet siteleri müşterilerinizi sizden uzaklaştıracaktır. Müşterileriniz sitenize daha ilk adım attıklarında site hızınızın yavaş olması onların değerlendirme kapsamında sizi kötü etkileyecektir.

Bir önemli unsurda web sitenizin mobil konusunda doygun bir içeriğe sahip olması gerekmektedir. Bu şekilde olmaması SEO anlamında sizi bir basamak daha aşağı düşürebilir. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için sitenizi duyarlı tasarım ile geliştirmelisiniz.

Mobil Uyumlu Web Tasarım İçin Yapılması Gerekenler;

Yapılacaklar arasında bir çok seçenek bulunmakta. Bu konuda görsel tasarımlarınızı düzenlemek, yazılarınızın düzenlenmesi ve menü tasarımı çok önemlidir. Kullanacağınız web teknolojileri kesinlikle ve kesinlikle geleceğe hitap etmelidirler.

Dünya üzerinde yapılan araştırmalara göre insanlar %80 mobil üzerinden bağlantı yapmaktadır. Oluşan bu geniş mobil pazarında, duyarlı tasarıma karşı direnmek yerine uyum sağlamak sizi her zaman öne çıkaracaktır. Web sitenizde her şey den önce ilk yapılması gereken duyarlı tasarımdır.

Bakınız; Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) nedir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu