fbpx
Dijital Pazarlama

İnternet Üzerinden Müşteri Bulma Rehberi

İşletmeler sektörlerine göre aradığı yeni müşteri potansiyelini fiziksel olarak karşılayamayabilirler. Bireysel yani freelance olarak çalışanlar ise kesinlikle internetten yeni müşteri bulma yolunu izlemelidirler. Çoğu işletme yine farklı reklam çeşitlerini deneyebilirler televizyon, radyo kanalları ve benzerleri. Ama bu genelde sektöre ve hedeflenen kitleye göre değişiklik gösterebilir.

İnternet Üzerinden Müşteri Bulma Rehberi

Mesela yeni bir internet üzerinden eşyaların satılması için geliştirdiğiniz mobil uygulama var diyelim. Bu mobil uygulamayı televizyonda da reklam verebilirsiniz, ancak televizyonda çoğunluk olarak 30 yaş ve üstü olan kişileri hedeflemiş olursunuz. Tamam hedeflerinizin içinde 30 yaş ve üstü olan kişilerde olmalı bu uygulamanın tanıtılması için. Ama sadece 30 yaş ve üstü kişilerin bulunduğu bir pazarlama kanalına yatırım yapmak yerine Youtube, Facebook, Twitch gibi kanallara yatırım yapmak sizin için daha olumlu olacaktır.

İnternet Üzerinden Yeni Müşterilere Ulaşma

  • Öncelikle bir internet siteniz olmalı

Freelancer olsanızda bir işletmeniz olsada sizin kesinlikle bir internet siteniz olmalıdır. Bir web sitenizin olması sizi kesinlikle daha resmi kılar. Bireysel çalışan kişiler için alan adlarını adsoyad şeklinde almalarını tavsiye ediyoruz. İşletmeler içinse genellikle akılda kalıcı, marka olabilecek alan adları yani maksimum 6 karakterlik alan adı olmalıdır. emreaykutalp.com ve nokvi.com birer örnektir. Hemen kuşadası web tasarım ajansı aramak yerine, iletişim bölümünden bize ulaşın nokvi.com/iletisim

  • Hedef Kitle, Hedeflenen Anahtar Kelimeler ve Hedef Pazarlama Kanalı

Bu bölüm aslında en dikkatli okumanız gereken bölümdür. Yine bir örnek üzerinden gideceğim. Örneğin Kocaeli şehrinin İzmit ilçesinde bir halı yıkama işletmesisiniz. Tek yapmanız gereken şey kendinize şu soruyu sormanız. Eğer ben halı yıkatacak olsaydım, bu hizmeti bana verebilecek olan firmayı nasıl bulurdum? İşte bu sorunun cevabı size her şeyin cevabını verecektir aslında. Tabii ki Google’a “izmit halı yıkama” bu 3 kelimeden oluşan anahtar kelime grubunu Google arama motorunda aratırdınız. Ne yaptınız? Facebook kullandınız mı? Youtube kullandınız mı? Hayır sadece Google.

Bu durumda sadece Google Ads reklam kullanımı yetmeyebilir. Arama sonuçlarında doğal olarak yani bir reklam bütçesi ayırmadanda listelenmelisiniz. Bu kategori ise Kuşadası SEO dediğimiz Arama Motoru Optimizasyonu alanına giriyor. Bugün herhangi bir sektörde en yüksek dönüşümü elde etme yöntemlerinden ikisi Google Ads ve Google SEO yöntemleridir.

  • Hedef Kitle

Hedef kitlenizi bulmak için yine sorular ile başlamalısınız. Verdiğim hizmet kimlerin işine yarayacak? Bu hizmeti bayanlar mı erkekler mi kullanmalı? 18 yaş altı kullanması uygun olur mu? Ve benzeri sorular. Bu sorulara vereceğiniz cevaplar sizi doğrudan hedef kitlenize götürecektir.

  • Anahtar Kelime Bulma

Örneğin ben bir ayakkabı satıcısıysam, hedeflemen gereken kelimeler şunlar olmalı;

* Erkek Ayakkabı, Kadın Ayakkabı, Nike Ayakkabı, Adidas Ayakkabı, Topuklu Ayakkabı vb.

  • Hangi Reklam Kanalını Tercih Etmelisiniz?

Aslında bu konu biraz uzun, kısaca açıklayacağım. Örneğin bir ön ödemeli kart işletmesi iseniz reklamınızı en çok bu kartı kullanan kitle kanalında kullanmalısınız. Buna en iyi örnek Twitch ve Youtube kanallarıdır. Yukarıda verdiğim halı yıkama işletmesi gibi, insanların direkt olarak arama motorlarından aratacağı bir hizmete veya ürüne sahip iseniz kesinlikle pazarlama kanalınız arama motorları olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu