fbpx
Google AdSense

Google AdSense Onay Alma

Google AdSense Onayı Nasıl Alınır?

Bir çok site, WordPress ve Blogger yöneticileri insanlara kendisinden bahsettiği, yazdığı hikayeler, paylaştığı eğitimler, yayınladığı rehberler, yaptığı tanıtımlardan oluşan bu web siteleri üzerinden para kazanmak istiyorlar. Tabii ki en doğal hakları; sonuçta her bir gönderisi için bir ila iki saat arası zaman harcıyorlar. Fakat Google AdSense onay alma işlemini çok basit bir işlem gibi görüyorlar. Aslında çok basit zaten fakat bu izni almak için belirli faktörler var, hadi gelin bugünde Google AdSense onayı nasıl alınır? öğrenelim!

Google AdSense Onay Alma

Google AdSense Onay Almak İçin Yapılması Gerekenler

 • İletişim Sayfası ve Kurumsal Sayfalar

Başlıktaki bahsi geçen sayfalar, SEO kriterlerinden sadece bir kaçıdır. Sitenizde sergilenecek olan reklamlar kesinlikle içeriğinizle alakalı olacaktır. Ziyaretçileriniz içeriğinizle alakalı herhangi bir soru sormak için size ulaşmak isteyebilirler. Buda sitenizde geçirmiş olacakları oturum süresini arttırmaktadır. Kesinlikle Google AdSense ürünü onayı için gerekli sayfalardır.

 • Sitenizin Güncel Olup Olmaması

Şimdi bu konu sitenizin tıklanma sayısını kapsıyor; Google AdSense başvuru yaptığınız taktirde Google kesinlikle sizin en son ne zaman içerik yayınladığınıza bakmaz; sizin belirli bir zaman aralığındaki günlük tıklanma sayınıza bakar.

 • İçeriklerin Önemi

İçerik için kesinlikle belirli bir sayı bulunmamaktadır. İçerik sayısının öneminin amacı aslında; site içeriğinizin ne olduğunu Ara Motoru olan Google’ın anlayabilmesidir. Öncelikle okumuşsunuzdur her sitede; işte falan kişi 20 makele ile Google AdSense onayı aldı, falan kişi 400 makele ile hala reddediliyor. Şimdi bu konu hakkında biraz konuşalım; biraz düşündüğümüzde sadece içerik anlamında inceliyoruz şuan bunu unutmayın neyse, demek ki 20 makele yazan kişi kesinlikle emek gösterip her yazdığı yazı konusu hakkında 5-6 sitede o konu ile alakalı yazıları okuyup kendi cümleleriyle yazmış demektir o makaleleri.

Ne demek istiyorum? Demek istediğim şuki kesinlikle kopya içerik yayınlamayın sitenizde. Bahsettim şey ctrl+c de değil zaten bunu yapmayın kesinlikle, bahsettiğim şey; siz bir cümlenin kelime sırasını değiştirseniz bile Arama Motorları bu olayı anlayabilmektedirler. O yüzden kelime daarcığınız sınırlı bir yazarsanız bile yazacağınız yazının konusu hakkında oturup 20 ila 30 dakikalık bir araştırma sonucunda özetinizi çıkararak sizde kendi yorumlarınızla, cümlelerinizle içeriğinizi oluşturabilirsiniz.

Ha bu demek olmuyor ki işte 5 yazı yazayım özgün olsun hemen Google AdSense başvurumu yapayım. Ayrıca eklediğiniz görsellerin mutlaka md5 değerini değiştirin, zira kopya içerik sayılmaktadır ki öyle oluyor kendiniz üretmeyip Google’dan alıp sitenize yüklediğiniz ettiğiniz taktirde. Kopya muhabbeti dışında bir de; içeriklerinizi ne kadar kendiniz yazmış olursanız olun, kesinlikle belirlediğiniz anahtar kelimeler ile doldurmayın içeriklerinizi. Eğer kullanıcılara bilgi vermek için değil de; arama motorlarında üst sıraya çıkmak için içerik yazıyorsanız sıralamalardan daha sonra geriye düşecek ve reklam geliriniz düşecektir onayı aldıktan sonra tabii.

 • Kategorilerin Önemi

Sitenizde en az 10 kategori bulunmalıdır ve her kategoride en az 2,3 makale bulunmalıdır. Neden? Google, sizin sitenizde şuan paylaştığınız ve ileride paylaşacağınız konu türlerini anlaması için birbiriyle doğrudan alakalı olmasa bile en az 10 kategoriye sahip olmalısınız. Zaten şöyle bi baktığımızda hiç bir popüler site tek konu hakkında yayınlama yapmıyor. Aklınıza gelebilicek her konu hakkında yazılar, videolar, fotoğraflar paylaşıyorlar.

Burada 10 kategori dedim diye illa 10 kategori olacak diye bir şey yok arkadaşlar. Bugün en basitinden eğitim için bir matematik sitesi açtınız diyelim. Bu sitede paylaşacağınız eğitimleri bile sınıflandırarak paylaşmanız gerekiyor değil mi? İşte bu sınıflandırmalar; arama motorlarına sitenizin ne ile alakalı olduğuna, içeriklerinize de bakarak iletmektedir.

 • Kullanıcı Deneyimi

Web site tasarımınız kesinlikle ve kesinlikle her cihaz için uyumlu olmak zorundadır. Bu hem başvurunuz için büyük bir önem kapsamakta hem de kullanıcı deneyimi için. Sitenizdeki görselleri ve scriptleri sıkıştırarak sayfa açılış sürenizi daha da azaltabilirsiniz. Hiç kimse yavaş açılan bir web sitesinde gezinmek istemez. Site tasarımınız için bir web site tasarım bilgisine sahip gerekmiyor.

WordPress veya Blogger platformlarında web tasarımcılar yaptıkları web tasarımlarını satışa çıkarıyorlar. Google’da aratın WordPress tema satışı diye ve araştırın. Sizin için önemli olan tema kriterlerini söyliyeyim; kesinlikle mobil görünümünde dolaşım menüsü olmalı, reklam izni aldığınızda bu reklamları yerleştirmeniz için yönetici panelinde ayarlar olmalı. Şimdilik bu iki faktöre önem verin temalara baktıkça diğer etmenleri zaten kendiniz göreceksiniz. Ayrıca duyarlı bir Web Tasarım ile oluşturulan siteler kesinlikle SEO dostudur.

 • SEO

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), arama yapan kullanıcılara en doğru sonuçları iletebilmek için vardır. Belirli gereksinimler dolayısıyla değişen algoritmalar, düzenli olarak kullanıcıların en doğru bilgiye ulaşmalarını kolaşlaştırmaktadırlar. Google AdSense başvurusunda ki önemi ise; kullanacağınız meta etiketleri sayesin de, Google’a sitenizin ne ile alakalı olduğuna dair yardım etmiş olacaksınız.

 • Arama Motoru Araçlarına Kayıt

Google’un ücretsiz servisleri; sizlere hem yararlı bilgiler vermektedir hemde Google AdSense Başvuru Süreci için size yardımcı olacaktır. Google Analytics, Search Console vb. araçlara mutlaka kayıt olun. Özellikle WordPress altyapılı bir web siteniz var ise; mutlaka SEO eklentilerinde bulunan arama motoru araçlarını boş bırakmayın API vs. girerek kaydınızı tamamlayın.

 • Diğer Reklamları Kaldırın

Google Adsense başvurmadan önce, diğer reklam kuruluşlarından aldığınız reklamları kesinlikle kaldırmalısınız. Çünkü Google kullanıcı dostu sitelere çok önem vermektedir. Karışık ve ilgisiz reklamlar ile kendi reklamlarının aynı sayfada bulunmasını istememektedirler.

Google AdSense Onay Alma Özet;

Yukarıda bahsettiklerimi; yeterli düzeyde ve doğru bir şekilde uyguladığınız taktirde sizde Google AdSense onay alma işlemini tek bir seferlik başvuruda yapabilirsiniz. Başvurunuzu yaptıktan sonra Google AdSense ekibi sizlere 1 hafta içinde dönüş yapacaktır arkadaşlar. Bu süreç genellikle 48 saat içerisinde sonlanmaktadır. Kesinlikle WebMaster forumlarından; AdSense Onay Alma Hizmeti ve benzeri hizmetleri satın almayınız. Bu sayfada anlattıklarım sayesinde sizlerde ücretsiz bir şekilde siteniz için Google AdSense Reklam Alma başvurunuzu başarılı bir şekilde yaparak, Google AdSense Reklamları‘nı yayınlayabilirsiniz.

 • Google AdSense dışında herhangi bir reklam sitenizde bulunmamalı.
 • Site içeriğiniz bol ve kullanıcıya hitap etmeli.
 • Sitenizin iç SEO ayarları düzgün bir şekilde yapılmalı.
 • Sitemap.xml ve robots.txt dosyalarında herhangi bir sorun bulunmamalı.
 • Hiçbir şekilde kopya yazı veya resim bulunmamalı.
 • Herhangi bir ziyaretçi sitenize girdiğinde sitenizin genel olarak kategorisini anlayabilmelidir.

Bonus: Google AdSense hizmetinin en çok kazandırdığı kategori finans sektörüdür. Finans kategorisinde bir blog sitesi açarak aylık 2.000 TL – 5.000 TL gibi rakamlar kazanabilirsiniz.

Google AdSense – Şartlar ve Koşullar

Google AdSense Onay Nasıl Alınır 2019!

Google AdSense – Şartlar ve Koşullar bilgilendirme içeriğinin devamını Google kaynağından aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz;

Google AdSense Program Politikaları

Google AdSense Reklam Onayı Alma!

Google AdSense Program Politikaları bilgilendirme içeriğinin devamını Google kaynağından aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz;

5 Yorum

 1. Bu konuda okuduğum en boş ve sallama yazılardan biri…. Yazdıklarınızın % 90 alakasız olduğunu söyleyebilirim.
  Merak ediyorum hayatınızda kaç tane adsense hesabı açtınız?

  1. Değerli yorumunuz için teşekkürler. Google AdSense ürünü için doğal yollar ile onay almak bu şekildedir, uyguladıktan sonra başarılı bir şekilde onay alabilirsiniz.

  2. Bence sizin yorumunuz %90 saçma olmuş temel hatları ile doğru yazılanlar. Eksik bir kaç bilgi olabilir bu gayet normal ama %90 alakasız demeniz tamamen haksızlık.

 2. Merhaba, ben orta seviyede rusça biliyorum, market indirimleri yayınlayan bir site için başlangıç olarak mağaza tanıtımlarını içeren makaleler yazıyorum. Ana dilim türkçe olduğu için de haliyle hiç kolay değil. Şimdi ben bu mağazalar hakkında ön bir bilgi verirken, ne zaman kuruldu ne hizmeti veriyor vs. internet sitelerinden bakıyorum. bazı cümlelerin kelimelerini çıkıyorum, başka bir kelime ekliyorum, ya da bir cümleyi bir makaleden bir cümleyi başka makaleden alıp, kendi cümlelerimi de ekleyip bir bütün oluşturuyorum. Bu hem kendi cümlelerimin hem de ekleme çıkarma yaptığım cümlelerin olduğu bir makale kopya içerik olarak algılanır mı? Sistem nasıl buluyor kopya cümleleri.

  1. Merhabalar öncelikle değerli yorumunuz ve diğer ziyaretçilerin merak edebileceği bir soru sorduğunuz için teşekkürler. Biraz uzun cevaplamak istiyorum bu konuyu. İnternet ortamına şöylece bir baktığımız zaman, makale yazarak para kazanan bir kitle var. Bazı makale yazarları her konuda gerçekten kaliteli içerikler üretebiliyorlar. Bunu ise birden fazla yabancı kaynak sayesinde doğru bilgiyi kendi dilimize çevirerek yapıyorlar. Kısaca merak etmeyin, bizde Nokvi ekibi olarak zaman zaman yabancı kaynaklardan yardım alıyoruz bunlara kendi yorumlarımızı katarak Türkçe diline çeviriyoruz ve sitemizde paylaşıyoruz. Yani yayınlayacak olduğunuz metin direkt olarak kopyalanıp, çeviriye yapıştırılıp dilimize çevrildikten sonra paylaşılıyorsa bu kesinlikle kopya içerik sayılır. Ama dediğim gibi herhangi bir konuyu 3-4 farklı kaynaktan okuyup, anlayıp tekrar yazdıktan sonra zaten kendi yorumlarınızı katmış oluyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu