fbpx
E-TicaretSEO

Ayrıntılı E-Ticaret SEO Rehberi

Genel olarak “Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)” kavramını bu makale de tanıttım. Söz konusu E-Ticaret siteleri olunca mantığımız yine aynı fakat bir kaç püf noktası var. İşte E-Ticaret SEO rehberi ve stratejileri!

E-Ticaret SEO Rehberi! E-Ticaret SEO Nasıl Yapılır?

E-Ticaret SEO Rehberi

  • Marka Bilinirliği

E-Ticaret SEO İçin Alan Adınızda Ürünleriniz İle Alakalı Ortak Bir Anahtar Kelime Bulunmalı

“Ebebek” firmasını ele alalım. Nedir bu firmanın alan adı; “e-bebek.com” ne satıyor sadece bebek ve anne ürünleri. He bu o demek değil ki bu firma başka hiç bir şey satamaz. Veya başka bir deyişle ürün eklerse SEO açısından gerilemeye uğrar. Belirli bir noktaya; belirli bir anahtar kelimenizi üst sıraya çıkardığınız etmenleri değiştirmediğiniz sürece; web sitenizde istediğiniz kadar kategori veya ürün eklemekte serbestsiniz.

Tek yapmamanız gereken nokta şu olsun atıyorum; “Ebebek” firması ilk başlarda bebek ve anne ürünlerinin yanında kadın çantası veya erkek çantası ürünlerini web sitesine koysaydı belkide bebek ürünlerinde üst sıraya çıkması gecikebilirdi. Yapmanız gereken tek şey ilk başta hedeflediğiniz anahtar kelimede öne çıkmak; daha sonra oradan alacağınız organik trafikler sayesinde ziyaretçilerinizi zaten otomatik olarak diğer ürünleriniz ile de tanıştırma hakkına sahipsiniz.

  • Güvenlik

Mutlaka bir avukata danışarak, E-Ticaret ile ilgili gerekli sözleşmeleri edinin ve bunları sitenizde yayıınlayın.

E-Ticaret Sitelerinin SEO İçin Olmazsa Olmazı SSL

SSL sertifikası sayesinde internet sitesi ve kullanıcı arasında ki gizli bilgiler korunmaktadır. Örnek vermek gerekirse en basitinden kredi kartı bilgileri. Ee E-Ticaret sitesinden bahsediyoruz değil mi? Kullanıcıların burada gizlemeleri gereken şey de kredi kartı bilgileri. Bu güne kadar SSL yani HTTPS olmayan bağlantılardan hiç bir şekilde alış-veriş yapmadım, bu olayı bilen hiç bir kullanıcı da yapmayacaktır. Bakınız; SSL sertifikası neden önemlidir?

Öte yandan kullanıcıları geçip Google açısından SSL’i değerlendirelim. A ve B siteleri var diyelim elimizde. A (SSL Sertifikasına sahip bir site) ilk sırada; B ise hemen altında. SEO ile uğraşan insanlar da çok iyi bilirler ki Google firmasının bu kriterlere ait herhangi bir puanlama sistemi yoktur. Ama şöyle bir kanaat getirebiliriz bu olaya.

Bu iki web sitenin de; site içi  Kuşadası SEO ve site dışı SEO ayarları tamamen aynı olmasa bile aynı düzeyde diyelim ki. Sadece SSL faktörü kalsın arada. Yukarıda da bahsettiğim A sitesinin SSL sertifikası bulunduğu için daha üst sıradadır. Unutmayın bu karşılaştırma sadece SSL faktörünün önemini anlama amaçlıdır. Yıl 2019 artık Google için de; güvenlik olası bir önceliktir.

  • Hız

E-Ticaret SEO İçin Site Hızının Önemi

Yapılan analizlere göre 3 saniyeden daha uzun sürede açılan web siteleri, kullanıcılar tarafından %80 oranla sayfa yüklenmesi bitmeden kapatılıyor. Basit bir hesaplama ile 10 kişi üzerinden 8 kişinin sitenizi hiç açılmadan kapattığını düşünün. Kalan iki kişinin ise bir alış-veriş yapacağı kesin değil. Sayfa açılış sürenizi optimize ederek, E-Ticaret SEO’da başarı edebilirsiniz. Zaten bilirsiniz ki SEO’da en önemli kriterden birisi hızdır.

  • Erişebilirlik ve Okunabilirlik

Her sayfanız için amaç tek bir şey olmalı. Örneğin sitenizde bir blog sayfanız olsa bile; bu kısmı Ana Sayfa’nızda listelemeyin. Unutmayın ziyaretçileriniz sitenize alış-veriş yapmak için giriyor. Ürünleriniz görsel olarak birbirine fazla yakın olmamalı bu görüntü kirliliği oluşturur. Ziyaretçilerinize hangi sektörde hangi ürünü sattığınızı Ana Sayfa’nızda iyi bir şekilde anlatmalısınız.

Bunun dışında ürün sayfaları ve kategori sayfaları için yine anlatmaya çalıştığım estetik görüntüyü yakalayın. Mobil tarafta ziyaretçilerinize güzel bir görünüm sunun. Günümüzde bir çok kullanıcı alış-verişlerini mobil üzerinden gerçekleştiriyorlar.

  • Yazılım Altyapısı

E-Ticaret Sitesi SEO İçin Kullanılan Geliştirme Ortamı

Evet hemen aklımıza bir kaç şey getirelim; Php, Asp.NET, WordPress,Opencart vb. Çevreniz de veya sanal dünyada bir çok söylenti dolaşsa da; “Google WordPress’e bir öncelik tanıyor” diye ben buna inanmıyorum. Çünkü zaten arama motorlarının genel olarak sizlerden istediği şeyler bellidir. Bunları yukarıda listeledim.

Yukarıda ki listelemede bahsettiğim şeyler konunun sadece başlıca olarak gereklilikleri. Yani yine yazının yukarıda verdiğim örneğine benzer bir örnek vereceğim. A sitesi Opencart ile çalışan, B ise WordPress tabanlı olsun. Diğer tüm faktörlerin aynı düzeyde olduğunu varsayalım. Ama hız olarak Worpdress veya Opencart daha hızlı açılıyorsa iki siteden biri diğerini geçecektir bu çok normal bir durum. Yani kısaca özetlemek gerekirse kullanıcağınız geliştirme ortamı için E-Ticaret SEO kriterleri‘ne uyuyorsanız birinin diğerinden farkı yoktur SEO açısından.

  • Kullanıcı Arayüzü

Kullanıcı Arayüzü (UI) Faktörü ve Ürün Görsellerinizin E-Ticaret SEO Açısından Önemi

Bu işe ilk başladığınız da, herhangi bir arama motorundan hiç bir şekilde bide olsa organik trafik almıyorsanız yine de hesaba katmanız gereken faktördür bu. Şöyle açıklıyayım; web sitenizi kurdunuz; ürünlerinizi yerleştirdiniz falan filan derken düşündünüz ki; organik trafik almaya başladığım zaman web site tasarımımı daha güzel baştan bir şekilde yapmaya başlıyacağım. İşte bu yanlış bir düşüncedir.

Öncelikle SEO açısından; web siteniz de herhangi bir tema veya SEO eklentileri arasında bir değişiklik yaptığınız taktir de Google‘da sıralamanızın etkilenmesi normaldir. O yüzden ben de dahil bir çok SEO ile uğraşan insanlar yaptıkları işler de ilk önce web site tasarımını bitirme ve sabitleme odaklı çalışırlar.

Bunun dışında; tasarım ve ürünleriniz sitenize gelen ziyaretçilerinizi cezbetmelidir. Rakiplerinizin ürün fotoğrafları ile sizin ürün fotoğraflarınızın arasında bir fark olmalı ki; diğer web sitelerden alış-veriş yapmak yerine sizin sitenizden alış-veriş yapsınlar veya sizin web sitenizle alakalı çevresinde konuşmalar yapsınlar. Bence kullanıcı arayüzünün en önemli noktası sosyal reklamcılık çünkü; internette gördüğünüz bir reklam o an ilginizi çekmeyebilir, ama girdiğiniz bir ortamda bir şeyden söz edildiğinde sizde o konu hakkında bilgi edinmeye çalışırsınız en basitinden bir örnek…

  • Doğru, Amacına Uygun Meta Etiketleri ve Title Etiketi

Unutmadan söyleyelim, ister E-Ticaret SEO için isterseniz başka bir sektördeki site için eski bir SEO kriteri olan “meta keywords” etiketini kullanmamanızı öneririm.

E-Ticaret SEO’da Kategori ve Ürün Açıklamaları

Her ürünün ve kategorinin ilk öncelikle Google SEO kriterleri açısından meta etiketleri uygun olmalıdır. Hiç bir şekilde diğer ürünlerin veya kategorilerin meta açıklamaları kopya/aynı olmamalıdır. Az sonra okuyacağınız paragraf E-Ticaret SEO konusunun en önemli kriteridir;

Yine her ürün ve kategorinizin meta açıklaması dışında o sayfada yine kopya olmayan makale tarzı kategorinizden veya ürününüzü açıklayan makale, listeleme, video ve resim gibi etmenler bulunmalıdır. Hedeflediğiniz, ön gördüğünüz rakipleri indirme amaçlı bu bölümü zengin tutmalısınız. Girin şimdi bir kaç E-Ticaret sitesine genelinde kategori açıklaması bulunmuyor ama bu aslında çok önemlidir.

Ürün Sayfası Başlıklarını Uzun Tutarak E-Ticaret SEO Çalışmanızı İyileştirin

Örneğin; ayakkabı değil de pembe çocuk ayakkabısı veya erkek spor ayakkabısı. Tamam siz kategorilerinizi doğru bir şekilde yapmış olabilirsiniz; “Erkek>Giyim>Ayakkabı>Spor Ayakkabısı” şeklinde dahi olsa ayakkabı ürünlerinizin başlığını uzun (Erkek spor ayakkabısı) tutmanızda büyük ölçüde fayda vardır. Çünkü ziyaretçilerin çoğu genel arama yapma/genel göz gözdirmek yerine direk arama motorlarına istediği ürünü kriterleriyle beraber yazarak aratmaktadır.

Bir diğer açıdan anlattğım şekilde yaparsanız; ürününüzün Google’da üst sıraya çıkması yerine ilgili kategorinizin üst sıraya çıkmasına fayda göstermiş olursunuz.

  • Geri Dönüşüm

E-Ticaret SEO Kavramında Reklamcılığın Önemi

Reklamcılık dediğim de benim kafam da 2 kavram oluşuyor; Dijital Pazarlama ve Sosyal Reklamcılık kavramları. Dijital Pazarlama kavramını ele aldığımızda işe direk maddiyat giriyor ne yazık ki. Sosyal Medya mecralarında reklam vermek, Google Ads ile çalışmak gibi gibi. Sizin burda yapmanız gereken şey ise en düşük bütçe ile müşteri kazanmak.

Bunu ise şu şekilde yapmalısınız; ürünlerinizin rekabetçisi olan firmalardan farkınız olmalı ki sizi tercih etsinler. Eğer bir kişiye hitap edip herhangi bir ürününüzü satmayı başardığınız taktir de; emin olun ki o kişi sizin firmanızı Sosyal Reklamcılık olarak bahsettiğimiz bir şekilde tanıtacaktır.

  • Ziyaretçi İle İletişimin Önemi

Yeni yeni marka bilinirliğinizi artırmaya çalışan bir kurum iseniz; sizin için müşterilerinizle anlık iletişimi benimsemeniz şarttır. Anlık iletişimi nasıl sağlarsınız? Bunun için sitenize bir WhatsApp destek butonu eklemeniz en yararlı çözüm olacaktır. Günümüzde WhatsApp uygulamasını kullanmayan yoktur.

Ziyaretçileriniz size ulaşmadan kafalarında ki sorulara kısa veya en azından tatmin edici cevaplar isteyebilirler. Bunun için SSS (Sıkça Sorulan Sorular) sayfanızı oluşturmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu