fbpx
SEOWordPress

All in One SEO Pack Ayarları ve Yoast SEO Karşılaştırması

WordPress ne kadar dinamik ve tek başına güçlü bir altyapı olsa da tek başına yeterli olmuyor. WordPress’in eklenti kütüphanesi çok zengin ve çok yararlıdır. Bugün WordPress altyapısının en iyi SEO eklentilerinden olan, All in One SEO Pack kurulumu ve ayarlarını gerçekleştireceğiz. Daha sonra Yoast SEO eklentisi ile karşılaştırmasını bu rehberimizde detaylı olarak yapacağız. Bu rehberden tam olarak yararlanmak istiyorsanız iki eklentiyide “noindex” verdiğiniz bir sitede veya kendi bilgisayarınızda bir lokal sunucu oluşturarak oraya kurmanızı öneririz.

All in One SEO Pack Ayarları ve Yoast SEO Karşılaştırması

All in One SEO Pack (AIOSEO) ilk olarak 2007 yılında tanıtılmıştır. Bugüne kadar ise 40 milyondan daha fazla indirilip, web site yöneticileri tarafından kullanılmışdır. WordPress altyapısının çoğu eklentisinde olduğu gibi Türkçe dilini ve diğer çoğu dili desteklemektedir. Eklentiyi WordPress için sunan kurum Semper Plugins olarak bilinmektedir ve PRO sürümüde yine bu site üzerinden satılmaktadır. Eklentiyi geliştiren ve tüm katkıda bulunan kurum ve kişilerin WordPress profil adresleri aşağıdaki listede yer almaktadır.

All in One SEO Pack Kurulumu ve Ayarları

WordPress yönetici panelinde eklentiler kısmından eklentimizi aratalım ve kuralım. Diğer tüm eklentilerde olduğu gibi bu eklentininde kurulması çok basittir.

Eklentiler > Yeni Ekle

Sağ yukarıdaki  “Eklentilerde ara…” arama kutusuna All in One SEO Pack yazın ve aratın.

All in One SEO Pack Kurulumu ve Ayarları

Biz daha önceden kurup etkinleştirdiğimiz için Hemen yükle butonu pasif. Sizlerin ekranında görünecek olan “Hemen Yükle” butonuna basın. Ardından hemen “Etkinleştir” butonu gelecektir, o butonada tıkladıktan sonra eklentiyi kurmuş olacaksınız. Eklenti kurulup etkinleştirildikten sonra sol tarafta gördüğünüz WordPress yönetici panelinde olduğu gibi All in One SEO Pack eklentisinin sekmesi yer alacak sizdede. Hemen bu sekmeye tıklayarak All in One SEO Pack ayarlarının nasıl yapıldığını öğrenelim.

All in One SEO Pack Ayarları

Bu bölümde All in One SEO Pack eklentisi ile web sitemizin robot.txt dosyasının ve sitemap.xml dosyası sayesinde site haritamızın nasıl yapılandırılacağını öğreneceğiz. Sosyal Medya paylaşımları için Open Graph etiketleri sayesinde site linkinizi paylaştığınızda öne çıkmasını istediğiniz fotoğrafı seçebileceksiniz. İstediğiniz bir sayfanın indeks alıp almayacağını seçebilirsiniz. Ve daha fazlası için hemen içeriği okumaya devam edin.

Genel Ayarlar

Bu bölümde web sitenizin başlık etiketlerini düzenleyeceğiz aynı zamanda Ana Sayfanız için meta açıklamasınıda burada yapılandıracağız. Arama motorları araçlarının web sitenize erişmesini sağlayan yapılandırmayı ayarlayacağız. Schema biçimlendirmesi ile arama motorlarına sitenizin firma yada kişisel bir site olduğunu bildireceğiz. Arama motorları tarafından indekslenmesi gereken ve indekslenmemesi gereken sayfaları belirleyeceğiz. Görsel eklerinizi yazı sayfanıza yönlendireceğiz ve anahtar kelimelerin yani meta keywords özelliği üzerinde duracağız.

 • İlk Bölüm

Bu bölümdeki ayarlar yukarıda bulunan görsel ile aynı olmalıdır.  Canonical URLs özelliği web siteniziz içerisinde Ana Sayfada veya kategori sayfalarınızda oluşan sayfalandırma biçimlerinden doğacak olan kopya içeriklerin önüne geçmesine yarar kesinlikle işaretlenmelidir. Use Orginal Title seçeneği ise temanız tarafından veya WordPress’in kendi ayarından gelen başlık ayarlarını kullanıp kullanmayacağınızı belirttiğiniz seçenektir, pasif olarak seçin çünkü aşağıda başlık ayarlarınızı All in SEO Pack eklentisi ile yapılandıracağız.

 • Ana Sayfa Ayarları

Buradan anlayacağınız gibi web sitenizin Ana Sayfasının başlık ve açıklamasını içerir. Sabit ön sayfa yerine kullan seçeneği pasif kalmalıdır. Eğer bu seçeneği etkinleştirirseniz bu bölümden Ana Sayfanız için başlık ve meta açıklama yapılandırmasını yapamazsınız, dolayısıylada Ana Sayfa olarak seçtiğiniz sayfaya gidip aşağıda bulunan All in One SEO Pack kısmından bu seçenekleri ayarlamanız gerekir. Görseldeki gibi pasif olursa; web sitenizin Ana Sayfa başlık ve açıklaması Genel Ayarlar sekmesinden ayarlanmış olur.

 • Başlık Ayarları

Eklentiyi ilk kurduğunuzda Başlık Ayarları bölümü bu şekilde ayarlanmış olarak gelir. Burada bizim sizlere önerimiz “| %site_title%” ekini tüm formatlardan kaldırmanız olacak, kaldırdıktan sonra ayarlarınız aşağıdaki görselde verilen bu hale gelmiş olmalıdır.

 • İçerik Tipi Ayarları

Bu bölümü kısaca anlatmak istersem eklentiyi kurduktan sonra bir yazı ekleyin. Yazının düzenleme sayfasında aşağıya indiğinizde All in One SEO Pack sekmesini göreceksiniz. İşte bu sekmenin hangi sayfa tiplerinde olup olmayacağını bu bölümden ayarlamanız mümkün. Eklentinin PRO versiyonunda kategorileriniz ve etiketleriniz içinde All in One SEO Pack eklentisini kullanabiliyorsunuz ama Google’un anahtar kelimeler ile alakalı getirdiği güncellemeden sonra biz meta etiketlerinden anahtar kelime seçeneğini kullanmayacağımız için PRO versiyona gerek duymuyoruz. WordPress’in kendi kategori açıklama bölümüne bir açıklama tanımladığınızda “meta description” olarak tanımlanıyor zaten.

 • Görünüm Ayarları

Bu bölüm aşağıda yer alan yazılar veya sayfalar panelinizde içeriklerinizin sağ tarafında başlıklar ve açıklamaları görebilmenizi sağlar. Bunun için ekran tercihlerinden “SEO Başlığı” ve “SEO Açıklaması” seçeneklerini işaretleyip uygula demeniz yeterlidir. Aslında bu özellik sitenizde yayınladığınız içeriklerin, ürünlerin ve benzeri tüm elementlerin meta açıklamalarının girilip girilmediğine dair içeriği düzenleme sayfasına gitmeden görmenizi sağlar.

 • Web Yöneticisi Doğrulama ve Google Analytics Ayarları

Yukarıda ki görselde kendi bilgilerimiz yer aldığından dolayı siyah bar ile gizledik. Arama motorları tarafından web sitenizin takip edilmesini sağlamak için bu verileri doğrulamanız gerekir. Dünya’da en çok kullanılan arama motoru Google olduğundan dolayı sadece Google aracını doğrulamanız yeterli olacaktır. Ancak diğer arama motorlarını kullanan ziyaretçileride hedefliyor iseniz o araçlarıda doğrulamanız gerekir.

API veya ID bilgilerini almayı bilmiyorsanız “?” üzerine fare ile geldikten sonra o bölüm ile alakalı açıklama karşınıza gelecektir.

Bu açıklamanın aşağısında bir rehber bulunur, o rehber sayesinde başarıyla web sitenizi arama motorları için doğrulayabilirsiniz.

Ayrıca eklentinin tüm ayarları için bu rehberler bulunmaktadır.

 • Schema Ayarları

Bu bölüm için ayarlarınızı yukarıdaki yer alan görseldeki gibi yapılandırırsanız arama motorları ve arama sonuç sayfasında siteniz ile karşılaşan insanlar sizin kurumsal bir firma olduğunuzu görmüş olacaktır. Eğerki kişisel bir web siteniz var ise Kişi seçeneğini işaretlemenizi öneririm.

 • Noindex Ayarları

Bu bölümde bulunan ayarlar arama motorları ve kullanıcılar için gereksiz bilgi içermeyen sayfaların indekslenmesini engeller. Bizim size varsayılan noindex konusundaki önerilerimiz yukarıdaki görsellerdeki gibidir. Sadece yazılarınızın, sayfalarınızın ve kategorilerinizin indekslenmesini sağlayarak Kuşadası SEO için mükemmel bir başlangıç yapmış olursunuz. WordPress’te etiketleri kullanmanızı zaten tavsiye etmiyoruz. Yazılarınıza eklediğiniz etiketlerin kendi sayfaları bulunur. Bu sayfalar oldukça gereksizdir. Aslında etiketlerin temel kullanım amacı ziyaretçiyi o an bulunduğu yazı ile alakalı ilgili olabilecek sayfaya yönlendirmektir. Ama bunun yerine zaten yazıların altında ilgili yazı eklentisi bulunur veya ziyaretçi ilgi duyduğu kategoriye kendisi yönlenebilir. O yüzden etiketleri kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

 • Gelişmiş Ayarlar

Yine bu bölümüde yukarıdaki görselde bulunan ayarları kendi sitenize uyarlayın. Unutmadan “Redirect Attachments to Post Parent” özelliği WordPress’in otomatik olarak oluşturduğu resim sayfalarını, yazı sayfasına yönlendirir.

 • Anahtar Kelime Ayarları

Google daha önce “meta keywords” etiketinin artık bir SEO kriteri olmadığını açık açık belirtmişti. Bu bildiriş sonrası bizler yine sizlere bu özelliği kullanmamanızı öneririz yani pasif olarak kalmalı. Unutmadan Yoast SEO eklentisinin ücretsiz tarafında böyle bir özellik yok.

Özellik Yöneticisi

All in One SEO Pack sekmesinden “Özellik Yöneticisi” bölümüne tıkladığınızda karşılaşacağınız ekran yukarıdaki gibi olacaktır. Buradan XML Site Haritası, Sosyal Meta, robots.txt ve Dosya Düzenleyici özelliklerini Activate butonuna basarak aktif edin.

Tüm özellikleri aktif ettikten sonra artık WordPress yönetici panelinizinde bulunan All in One SEO Pack butonunun altında yeni sekmelerin oluştuğunu göreceksiniz.

Bu özellikler sayesinde Sosyal Medya Platformlarında sitenizin linkleri paylaşıldığı zaman öne çıkan görsellerinizi yapılandırabileceksiniz. Arama motorlarının sitenizi keşfedebilmesi için site haritanızı oluşturmuş olacaksınız. Ve yine arama motorları sitenizin hangi bölüme erişeceğini ve erişemeyeceğini belirterek sitenizin belirli bir kısmı için arama motorlarına “görmezden gel” komutunu vermiş olursunuz.

 • Performans

Bu bölümde yapacağınız bir ayar bulunmamaktadır. Sitenizin bulunduğu sunucu bilgilerini içerir. WordPress yapınızda hangi eklentilerin etkin olduğu ve hangilerinin etkin olmadığı hakkında bilgi verir. Unutmadan “Force Rewrites” özelliği mutlaka açık kalmalıdır. Bu özellik başlık vb etiketlerinizin All in One SEO Pack dışında herhangi bir dinamik veriyle ayarlanmasının önüne geçer.

 • XML Site Haritası

Site haritaları arama motorlarının sitenizi taramaları için bir nimettir. Noindex bölümünde gereksiz sayfalarının indekslenmemesi gerektiği üzerinde durduk. Yine bu SEO kriterine uygun hareket etmemiz bizim için en uygunu olacaktır. Yukarıda yer alan görsel ile ayarlarınızı yapılandırın. E-Ticaret siteleri için ürün sayfalarıda işaretlenmelidir mutlaka.

XML Site Haritası bölümünün ayarları bu görsel ile bitmemektedir farketmişsinizdir. Geride kalan hiç bir ayara dokunmanızı tavsiye etmiyorum. Oradaki öncelik ve sıklıkları ne kadar site haritanızda bildirirseniz bildirin bunu arama motorları kendileri ayarlamaktadır.

 • Sosyal Meta Ayarları

Bu bölümde de bir çok ayar bulunmakta ama ben sadece size gereken ayarları bildireceğim, diğer ayarlar varsayılan olarak gelen ayarları ile kalabilir.

Ana Sayfa Ayarları kısmı anlaşılacağı gibi “siteismi.com” linkinin paylaşıldığında nasıl görüneceği ile alakalı olan bölümdür. Kendi sitenize göre doldurun. Ana Sayfa görseli ise yine sitenizin ana linkinin öne çıkan görselidir.

Görsel Ayar kısmında ise “OG:Resim Kaynağı Seçin” kısmını kesinlikle “Öne Çıkan Resim” olarak ayarlayın. Bu yazılarınızda ve sayfalarınızda belirttiğiniz öne çıkan resmin, yine aynı URL adresinin Sosyal Medya Platformlarında paylaştığınızda görünmesini sağlar.

 • Robots.txt Bölümü

Aslında All in One SEO Pack eklentisi içerisinden robots.txt dosyasına tam olarak erişim yapamıyoruz. O yüzden sunucunuzun FTP adresinden oluşturulmuş olan robots.txt dosyanızı indirin. Eğer cPanel kullanıyorsanız dosya yöneticisi ayarlarından gizli dosyaları göster seçeneğini işaretlemiş olmalısınız aksi taktirde robots.txt dosyasını göremezsiniz. Neyse bir şekilde robots.txt dosyanıza eriştikten sonra içeriğini bu linkteki gibi yapın;

nokvi.com/robots.txt

Burada değiştirmeniz gereken kısım tahmin edeceğiniz üzere “Sitemap” bölümüdür. Bunun dışında arama motorları tarafından yok sayılmasını istediğiniz bir bölüm var ise bunuda şu şekilde belirtebilirsiniz. İlk /’dan sonrasını aslında şöyle düşünebilirsiniz. “nokvi.com/yonetici_paneli/”

Disallow: /yonetici_paneli/
 • Dosya Düzenleyicisi

Buradan “.htaccess” dosyasına FTP sunucunuza gitmeden erişebilirsiniz. 301 veya 302 yönlendirmeleri gibi çeşitli olayları bu bölümden yapabilirsiniz.

Yazı yazarken veya sayfa eklerken All in One SEO Pack Ayarları

Web sitenizin içerik girebildiğiniz her bölümün altında All in SEO Pack eklentisinin ayarlar bölümünü görebilirsiniz. Bu bölüm Ana Ayarlar ve Sosyal Ayarlar olarak iki sekmeden oluşmaktadır. All in One SEO Pack ayarlarınızı baştan sonra bizim hazırladığımız rehber ile yaptığınız sürece “Sosyal Ayarlar” sekmesinde ayarlamanız veya yapılandırmanız gereken hiçbir özellik yoktur. Ana Ayarlar kısmında ise herhangi bir içeriğinizin özel olarak arama motorları tarafından indekslenip indekslenmeyeceğini ayarlayabilmektesiniz. Yine burada Başlık bölümünü boş bırakın. Çünkü bunu içerik eklerken ilk başta ekliyorsunuz zaten ama kesinlikle açıklama kısmı doldurulmalıdır.

All in One SEO Pack Ayarları ve Yoast SEO ayarları Karşılaştırma

All in One SEO Pack kurulumu ve ayarları rehberinin sonuna geldik. Buraya kadar anlamadığınız bir şey var ise bize iletişim bölümünden ulaşarak sorabilirsiniz. Şimdi sıra WordPress için en popüler olan All in One SEO Pack ayarları ile Yoast SEO eklentilerini karşılaştırmak.

 • Başlık yönetimi ve marka olarak indeks almak için All in One SEO Pack eklentisi daha kullanışlıdır.
 • İki eklentide XML Sitemap özelliğini bünyesinde bulunduruyor ama All in One SEO Pack eklentisininki daha erişilebilir ve kullanışlıdır.
 • Arama Motoru araçlarına sitenizi tanıtmak için iki eklentide elverişlidir.
 • Yoast SEO ile herhangi bir yazınız için; o yazıya sitenizden kaç adet iç bağlantı geldiğini ve o yazının içerisinde kaç adet iç bağlantı mevcut olduğunu görebilmektesiniz. All in One SEO Pack eklentisinde ise bu özellik yoktur.
 • Yine içerik kalitesini Yoast SEO ile eklenti algoritmasına göre görebiliyorsunuz. Örneğin “ALT” etiketi içermeyen resimleri bildirim olarak alt kısımda size bildirir. Yine aynı şekilde anahtar kelime yoğunluğunu minumum düzeyde size bildirir.
 • Yoast SEO ile robots.txt ve .htaccess dosyasına FTP olmadan tam erişim sağlarken, All in One SEO Pack tarafında sadece “.htaccess” dosyasına tamamen erişebiliyorsunuz.
 • Yoast SEO size içerik yazarken SEO uyumluluğunu denetleme ve okunabilirlik özelliği sunar. Tabii içeriğinizi ne kadar SEO açısından eklentinin belirttiği şekilde uyarlamanızın doğruluğu tartışılır. SEO uyumlu içerik yazımı hakkında bu içeriğimizden faydalanabilirsiniz > nokvi.com/seo-uyumlu-icerik-nasil-yazilir

Genel olarak tüm SEO eklentileri aynı özellikleri içerir. Ama bazen Yoast SEO eklentisinin size yanlış bildirdiği bildirimler bulunabiliyor. Örneğin anahtar kelime kullanımlarıyla ilgili veya başlık kullanımlarıyla ilgili. 300 kelimede bir sizden bir başlık kullanmanızı istiyor Yoast SEO. Ama bunu kullanmak zorunda değilsiniz değil mi? Tabii ki değilsiniz.

Kısaca özetlemek gerekirse All in One SEO Pack ayarları diğer tüm SEO eklentilerinden daha iyidir. Zaten SEO ile uğraşıyorsanız, güncellemeleri takip ediyorsanız Yoast SEO’nun size içerik yazarken bildireceği her şeyi bilmiş olacaksınız. Ve Yoast SEO bunu abartarak yaptığı için siz bu abartıdan kaçınmış olacaksınız. Özellikle eklentilere gelen güncellemeler ile bazı Yoast SEO eklentisini kullanan sitelerin sıralama kaybettiğini duymuşsunuzdur, duymadıysanızda şuan öğrenmiş oldunuz. Yoast SEO eklentisinin meta etiketleri sabit bir değer almıyor, geliştiricilerin yaptığı bir kaç hata ile değişiklik gösterebiliyor.

Öte yandan tekrar söyleyelim marka olarak indekslenme konusunda All in One SEO Pack eklentisi size çok yardımcı olacaktır. Yoast SEO eklentisinin size sağladığı tüm özellikleri SEO araçları tarafından daha profesyonel bir şekilde rapor olarak alabilirsiniz. Bize soracak olursanız SEO eklentisi olarak kesinlikle All in One SEO Pack eklentisini kullanmanızı tavsiye ediyoruz…

İlgili Makaleler

17 Yorum

  1. Merhabalar, aslına bakarsanız eklentiler önemsizdir. Bu eklentilerin sayfa kaynağında yarattığı kodlara bakmak gerekli. Sıralama almış gönderilerinizin meta açıklamaları ve başlık etiketleri değiştirilmemelidir. Aynı şekilde o siteye ait schema etiketkeride değişmemelidir. Bu koşullar sağlandığı taktirde başarı bir şekilde eklenti değiştirebilirsiniz.

   1. 300 den fazla makaleden bahsediyoruz aslında hepsini tek tek kontrol etmek yerine Yoast ile yola devam etmek daha mantıklı sanırım. Çok büyük bir fark yaratmayacağını düşünüyorum. Artık Yoast ile başladık öyle devam edeceğiz.. İlginize teşekkür ederim.

    1. Okuyup bir görüş bildirdiğiniz için biz teşekkür ederiz. Bir çok eklenti var: hangisi web yöneticisine kolay geliyorsa o kullanılmalı. Biz ekip olarak kullanışlı gelen eklentiyi açıkladık :)

 1. Merhaba hocam benim epeydir kafama takilan bi husus var. video sitem var yaklasik 50 60k hiti var ucretsiz all in seo kulaniyorum. video sitemap siteme bi etkisi olurmu 57 dolar hic birsey alabilirim ama faydasi olurmu. onu bilmiyorum oneriniz nedir hocam.

  1. Selamlar. Hiti nereden aldığınıza göre değişken bir durumdur bu. Ama elbetteki yararlı olacaktır.

 2. İlk başta böyle bir makale hazırladıgınız icin kendi adıma teşekkür ederim.
  Anlıyamadıgım kısım:

  “Aslında etiketlerin temel kullanım amacı ziyaretçiyi o an bulunduğu yazı ile alakalı ilgili olabilecek sayfaya yönlendirmektir. Ama bunun yerine zaten yazıların altında ilgili yazı eklentisi bulunur veya ziyaretçi ilgi duyduğu kategoriye kendisi yönlenebilir. O yüzden etiketleri kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.”

  Yazıların altında ilgili yazı eklentisi demek istediginiz kategoriye ait yazıların listelendigi alanmı?

  Birde yazı etiketlerinin google aramalarda siteye faydalı oldugunu ve aramalarda gözüktügü, siteye hit sagladıgı yönünde çok makale okumuştum, sizde tam tersini etiket kullanılmamasını önermişsiniz, açıkcası kafam karıştı beni bu konular hakkında bilgilendirirseniz mutlu olurum saygılar iyi calışmalar.

  1. “Yazıların altında ilgili yazı eklentisi demek istediginiz kategoriye ait yazıların listelendigi alanmı?”

   Evet tam olarak o alan.

   A konulu bir makale var diyelim. Bu makalemizin etiketleri “b,c,d,a” diye eklenmiş olsun. Şimdi bu etiketlerin oluşturduğu sayfaları kafanızda canlandırmanızı istiyorum “b” etiketinin olduğu sayfaya girdiğimizde A konulu makaleyi göreceksiniz: c,d,a aynı şekilde dolayısıyla bu sayfalar kopya sayfalar sayılacaktır. O yüzden gereksiz buluyoruz. Ve SEO sektöründeki lider siteler bile artık etiketleri kullanmıyor. Yorumunuz için teşekkürler.

 3. Beni aydınlattıgınız icin çok teşekkür ederim evet mantıklı geldi 3ayrı etiket 3ayrı sayfa haliyle google spam olarak görücek, Peki bugüne kadar yapmış oldugum tags/ yani etiketleri silmemi önerirmisiniz? 300 konu yaklaşık 600etiket var, şuanda sizin seo ayarlarıyla kullanıyorum.

  1. Tabii etiketleri kaldırın, eğer tıklama aldığınız bir etiket sayfası var ise bunuda ilgili yazıya 301 yönlendirmesi yaparak işlemi tamamlayın. İyi çalışmalar :)

 4. Merhaba her sitede farklı ayarlar anlatılmış. Orjinal sayfasındaki video da bile farklı ayarlar anlatılmış Kafamız karıştı.

  1. Eklentinin versiyonlarından kaynaklı olabilir, bu farklılıklar. Ama yazımızda anlattığımız özellikler her versiyonda var ve en gerekli olanlarıdır :)

  2. Hocam rahatsız ediyorum ama biz Haber Sitesiyiz. Sitemiz sürekli güncelleniyor. Bu ayarları aynen uygularsak bize uygun mudur? Malum biliyorsunuz bizim sektörde rekabet çok fazla. Birde sitemizde yazarlar yazı giriyorlar. Yazar bölümüne ve ortam bölümüne noindex vermişsiniz. Sitemap ta da aynı şekilde yazar ve ortamlar dahil edilmemiş. Biz şimdi sizin yaptığınız ayarların aynısını yapalım mı yoksa bize farklı yerleri değiştirme gibi öneride bulunacak mısınız? İyi çalışmalar.

   1. Bu aslında bir opsiyon, sizin sitenizin nasıl gelişmesini istediğinize bağlı. Böyle büyük çaplı projeler için bir uzmanla çalışmanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu